فرسایش خاک در ایران ۴ برابر متوسط جهانی استرئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: فرسایش خاک در کشور ما ۴ برابر متوسط جهانی است و جبران فرسایش خاک به صدها سال زمان نیاز دارد.

به گزارش صبح ساحل، به نقل از ایسنا، «اکبر قویدل»، رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی ۱۴ آذر پنجمین گردهمایی بزرگداشت روز جهانی خاک در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان این مطلب گفت: امنیت غذایی و کشاورزی، دو ویژگی حیاتی برای یک جامعه مستقل است و تمامی کشورهای پیشرفته روی این مسئله تمرکز کرده‌اند و دنبال آن هستند که مواد غذایی را خودشان تولید کنند. وی با بیان اینکه مشکل کمبود آب با شوری خاک ارتباط تنگاتنگی دارد، تصریح کرد: برای مشکل آب راهکارهایی وجود دارد هرچند این راهکارها گران‌قیمت هستند اما مشکل خاک غیرقابل‌حل است و اگر خاک را تخریب کنیم، نمی‌توانیم جایگزینی برای آن پیدا کرده یا از جای دیگری آن را تأمین کنیم. رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: از سال ۲۰۰۲ باتوجه‌به اهمیت موضوع، ۵ دسامبر به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است و از سال ۲۰۱۴ فائو این روز را به‌عنوان یک روز رسمی در تقویم خود قرار داده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه محقق اردبیلی و مدیر مشاور انجمن علوم و مهندسی خاک هم گفت: این انجمن برنامه‌های مختلفی را اجرا کرده است و کارگاه‌های مختلفی برای دانشجویان برگزار کرده است.

آیدا عباسی اضافه کرد: باید در زمینه فرسایش و تخریب خاک در کشور زنگ خطر و هشدار به صدا در بیاید و هرکدام از ماها باید سفیران این زنگ خطر باشیم.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها