شناسایی ۲۶ محله مشکوک به پشه آئدس در بندرعباسسخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت:تاکنون حشره شناسان ۲۶ محله مشکوک به پشه آئدس در بندرعباس را شناسایی کرده اند.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته باشگاه خبرنگاران، تاکنون حشره شناسان 26 محله مشکوک به پشه آئدس را در بندرعباس بازدید و بررسی کرده اند که 15 محله آلوده بوده اند.

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: نمونه‌هایی از تخم و لارو این پشه از سوی کارشناسان بهداشت محیط جمع آوری و به آزمایشگاه منتقل شده است.

نوروزیان افزود: در ۱۶ محله عملیات سم پاشی و مه پاشی علیه این پشه انجام شده است.

وی گفت: این پشه خطر ویروسی ندارد و تاکنون نیز بیمار مشکوکی به مراکز درمانی بندرعباس مراجعه نکرده است.

نوروزیان افزود: در حال حاضر پشه‌های بالغ باید از بین بروند و تا شعاع یک کیلومتری مکانی که پشه آنجا رویت شده ضدعفونی شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تنها راه مقابله با این حشره سمپاشی محل است.

نوروزیان اضافه کرد: یکی از مناطقی که این پشه در آنجا زیست می‌کند بشقاب‌های زیر گلدان و اطراف آن است که آب در آنجا می‌ماند. گیاه بامبو نیز محلی برای رشد این پشه است و نقاطی که آب کولر جمع می‌شود نیز محل دیگری برای رشد و نمو این پشه خطرناک است.

پشه‌های آئدس معمولا بر روی مچ پا و آرنج را نیش می‌زنند که قرمزتر و پر خارش‌تر نسبت به سایر پشه‌ها است.

افراد در صورت ابتلا به دنگ دچار عوارضی مانند درد شکم، حالت تهوع، تب بالا و فشار خون بالا می‌شوند که باید استراحت و از استامینوفن استفاده کنند و از مصرف دارو‌هایی مانند آسپرین خودداری شود.

راه‌های مختلفی برای جلوگیری از تکثیر پشه آئدس وجود دارد مانند کم کردن آب‌های راکد، مبارزه بیولوژیک با آن‌ها و استفاده از Deet با غلظت ۲۰ تا ۳۰ درصد در محلول‌ها و پماد‌ها که می‌تواند از گزیدگی جلوگیری کند.

پشه آئدس عامل انتقال ویروس عفونی است که در نهایت بیمار به تب دنگی مبتلا می‌شود و خطر کشندگی دارد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها