شاهزاده منتقد عربستان پس از 3 سال آزاد شد"بسمه بنت سعود" که 57 سال دارد در طول دوران بازداشت از مراقبت‌های پزشکی محروم شد.
   
 
به گزارش صبح ساحل، یک گروه مدافع حقوق بشرمی‌گوید که مقامات سعودی یک شاهزاده (خانم) و دخترش را پس از 3 سال آزاد کردند.

 به نقل از گروه حقوق بشری "القسط" این شاهزاده خانم و دخترش به مدت 3 سال و بدون هیچ اتهامی در پایتخت عربستان بازداشت بودند.

"بسمه بنت سعود" که 57 سال دارد یکی از اعضای خانواده سلطنتی عربستان است و از مدت‌ها قبل به عنوان مدافع و فعال حقوق زنان شناخته می شد. او از طرفداران پادشاهی مشروطه در عربستان است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: این زن در ماه مارس سال 2019 بازداشت شد و در آوریل سال 2020 (فروردین 1399) از "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان خواست تا او را به دلیل بیماری آزاد کند.

"القسط" گروه حقوق بشری مستقر در لندن در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "شاهزده (خانم) و دخترش "سهود" آزاد شده اند".

این گروه حقوق بشری افزود: "او در طول دوران بازداشت با وجود بیماری از درمان و مراقبت های پزشکی، محروم شد".

القسط نوشت: در تمام طول بازداشت 3 ساله هیچ اتهامی علیه این شاهزاده مطرح نشده است.

گروه حقوق بشری: آزادی شاهزاده منتقد عربستان پس از 3 سال

به گفته یک منبع نزدیک به این خانواده، بسمه بنت سعود اندکی قبل از یک سفر برنامه ریزی شده به سوئیس دستگیر شد. علت آن سفر نیز معالجه بیماری و درمان عنوان شده است.

ماهیت و نوع بیماری او تا کنون فاش نشده است.

"محمد بن سلمان" ولیعهد کنونی عربستان در سال 2017 به جای "محمد بن نایف" ولیعهد سابق عربستان نشست و از آن زمان اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در این کشور را آغاز کرده است.

بن سلمان پس از چندین دهه ممنوعیت به زنان حق رانندگی در عربستان داد و به تسهیل قوانین مربوط به "قیمیت" مردان بر زنان افزوده است. براساس این قانون اختیارات خودسرانه مردان بر اقوام زن آنها کاهش می‌یابد.

با این حال در همین دوان بسیاری از منتقدان، مخالفان و فعالان حقوق زنان در عربستان سرکوب شده اند.

شاهزاد بسمه در زندان "الحائر" عربستان سعودی نگهداری می‌شد. جایی که بسیاری از زندانیان سیاسی دیگر در آنجا نگهداری می‌شوند.

براساس برخی از گزارش ها "بسمه" از متحدان و نزدیکان "محمد بن نایف" (ولیعهد سابق عربستان) محسوب می‌شود

گروه حقوق بشری: آزادی شاهزاده منتقد عربستان پس از 3 سال

در شهادت کتبی‌ای که در سال 2020 به سازمان ملل ارسال شد، خانواده "بسمه" اظهار داشتند که بازداشت او احتمالا به دلیل "انتقادات رک او از سوء استفاده ها بوده است". این شهادت کتبی از سوی خبرگزاری فرانسه مشاهده شده است.

در این شهادت مکتوب آمده است: "بسمه" از متحدان و نزدیکان "محمد بن نایف" (ولیعهد سابق عربستان) محسوب می‌شود.

در نوامبر 2017 یک کمپین گسترده ضد فساد باعث شد که  هتل مجلل "ریتز- کارلتون" ریاض به مدت 3 ماه به مرکز بازداشت واقعی برای ده ها شاهزاده و مقام ارشد مظنون به اختلاس و خیانت در عربستان تبدیل شود.

به گفته چندین منبع، گارد سلطنتی عربستان در ماه مارس 2020 برادر و برادرزاده ملک سلمان پادشاه کنونی عربستان را به اتهام دامن زدن به کودتا علیه محمد به سلمان دستگیر کرده است.

  

منبع:عصرایران

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها