شهرداری منطقه سه بندرعباس خبر داد:

تخریب آلاچیق‌های ساحل بندرعباس توسط افراد ناشناس / مجازات تخریب اموال عمومی حبس از ۶ ماه تا سه سال است


نویسنده: سامیه طهورنیان

شهردار منطقه سه بندرعباس گفت: در روزهای اخیر شاهد یه اقدام غیر فرهنگی و ناهنجار فردی در بندرعباس که باعث تخریب آلاچیق‌های بلوار ساحلی شده است.
به گزارش صبح ساحل، «عباس بهمن زاده»، شهردار منطقه سه بندرعباس گفت: المان‌های شهری از جمله سرمایه‌های موجود در هر شهر است که عموما توسط شهرداری‌ها ایجاد و با هدف ارتقای سطح کیفی و کمی زندگی شهرنشینی و زیبایی بصری و جلوه شهری در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد اما در این میان عده‌ای با تخریب و شکستن اموال عمومی چهره نامناسبی را در شهر ایجاد می کنند و امتیازهای شهر را به لحاظ جاذبه های گردشگری کاهش می‌دهند.
بهمن زاده افزود: هزینه هایی که صرف احداث المان ها و فضاهای عمومی شهر شده، برای آرامش و آسایش شهروندان است، و همه شهروندان مسئولند تا از ضرر و زیان به بیت المال جلوگیری نمایند.
شهردار منطقه سه بندرعباس در ادامه گفت: با این وجود نگاهی به وضعیت امانتداری این سرمایه‌ها در شهر بیانگر خلأهای فرهنگی قابل توجه است تا جایی که امروز بخش مهمی از هزینه‌های عمرانی شهرداری صرف تعمیر دوباره و چندباره المان های شهری می‌شود.
بوستان‌ها  و ساحل به عنوان مراکز تفریحی و رفاهی به ویژه برای شهروندانی که در فضاهای کوچک و آپارتمانی زندگی می‌کنند به منزله اصلی‌ترین اماکن رفاهی، ورزشی و تفریحی محسوب می‌شوند و باید برای استفاده کامل اقشار مختلف به ویژه بانوان و کودکان در این مراکز، امکانات امنیتی و رفاهی به طور مطلوب فراهم شود. مجازات وندالیسم در قوانین ایران در قوانین جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی هر فردی عمدا اشیا منقول یا غیرمنقول متعلق به دیگری را تخریب یا به هر نحو کلا یا بعضا تلف کند یا از کار بیندازد به حبس از ۶ ماه تا سه سال محکوم می‌شود.
وندالیسم به معنای تخریب میراث و اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می‌آید و آن را در زمره انحرافات و بزهکاری‌های جوامع جدید دسته بندی می‌کنند. وندالیسم عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه به برخی از فشارها، تحمیل ها، ناملایمات، اجحاف‌ها، شکست‌ها و.. است. نوعی روحیه بیمارگونه که تمایل به تخریب آگاهانه، ارادی و خود خواسته اموال و متعلقات عمومی است. ناسازگاری‌های حاکم بر روابط فرد و جامعه، تضعیف و فروپاشی اخلاق، تزلزل نهادهای جامعه مثل خانواده و مدرسه در انتقال ارزش‌های اجتماعی، سلطه شرایط نابهنجار بر جامعه و... می‌تواند از دلایل شکل‌گیری وندالیسم باشد.
گفتنی است که پیش از این معاون خدمات شهری منطقه دو شهرداری بندرعباس از تخریب تعداد ده عدد سنگ نگاره بلوار ساحلی خواجه عطا خبرداد. این مقام مسئول اعلام کرده بود، سنگ نگاره هایی با موضوعات بومی که چند روز گذشته در بلوار ساحلی خواجه عطا نصب شدند که متاسفانه توسط افرادی ناشناس تخریب شده اند. این اتفاق در اسفند ماه 1400 اتفاق افتاد.
 
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها