عملیات ساخت ۱۰۰هزار واحد جدید نهضت ملی مسکن از فردا آغاز می‌شودوزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در مراحل اجرا از خاک‌برداری تا فونداسیون قرار دارد، گفت: فردا و با حضور رئیس‌جمهوری عملیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید شروع می‌شود.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایرنا، «رستم قاسمی» امروز (دوشنبه) بعد از جلسه مشترک با همتای ارمنستانی خود در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن اظهار کرد: ساخت ۴ میلیون مسکن در برنامه است که ۸۰۰ هزار واحد آن به مسکن روستایی اختصاص دارد و با بنیاد مسکن قرارداد داریم که در حال حاضر ساخت ۱۶۷ هزار واحد مسکن روستایی آغاز شده و بنیاد مسکن در ۴ سال آینده سقف مسکن روستایی را بدون تردید پر خواهد کرد.

وی ادامه داد: از ۳۰۰ هزار واحدی که در بافت فرسوده نیز باید ساخته شود، شرکت بازآفرینی شهری با شهرداری‌ها و دیگر دستگاه‌های تابعه ساخت ۱۵۰ هزار واحد نهضت ملی را در بافت‌های فرسوده به امضا رساند.

قاسمی خبر داد که تامین زمین برای ساخت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در حال اتمام و زمین ساخت یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد دیگر نیز در حال بارگذاری است که در ادامه اجرای طرح به آن اضافه خواهد شد.

 

۱.۳میلیون واحد طرح نهضت ملی مسکن در مرحله اجرا

وی گفت: فردا در جلسه عالی شورای مسکن و در حضور رییس جمهوری اعلام خواهیم کرد که یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در مراحل اجرا از خاکبرداری تا فونداسیون قرار دارد.

وی با بیان اینکه مسکن یک‌ساله ساخته نمی‌شود، گفت: برنامه ما این است که شعار مسکنی دولت مبنی بر ساخت ۴ میلیون واحد را در دو بخش دو میلیون واحدی اجرا کنیم و تا قبل از شهریور ماه امسال قطعه نخست شروع ساخت دو میلیون واحد نهایی خواهد شد.

 

آغاز عملیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید

وزیر راه و شهرسازی گفت: سهمیه شهرهای جدید از طرح نهضت ملی مسکن ۶۰۰ هزار واحد است که فردا با دستور رئیس‌جمهوری ساخت صدهزار واحد آن آغاز خواهد شد.

قاسمی گفت: ما روی زمین خالی کلنگ نمی‌زنیم، مگر آنکه پیمانکار آن مشخص و زیرساخت‌ها نهایی شده باشد.

وزیر راه و شهرسازی درباره علت عدم پرداخت تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی در سال گذشته از سوی بانک‌ها برای ساخت مسکن نیز، گفت: مشکل سال گذشته این بود که باید با شورای پول و اعتبار در خصوص سهمیه هر بانک و دیگر نکات فنی آن مکاتبه می‌کردیم که این اتفاق افتاده است. ما در شش‌ماهه نخست دولت سیزدهم کارهایی مانند تهیه نقشه مجتمع‌های مسکونی و تأمین زیرساخت‌ها را به اتمام رسانده‌ایم.

 

تعیین تکلیف ۲۰۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر

وزیر راه و شهرسازی در خصوص باقی ماندن واحدهای مسکن مهر در مرحله نازک‌کاری و عدم تحویل آن، گفت:  ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده است و فردا در شورای‌عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهور این ۲۰۰ هزار واحد تعیین تکلیف می‌شوند،

وی بیان کرد: ما از مشکلات مسکن مهر در نهضت ملی مسکن الگوبرداری کردیم و ایرادات آن را برطرف کردیم. به‌عنوان‌مثال تراکم خانوار در مسکن مهر ۱۲۷ خانواده در هر هکتار است که در نهضت ملی مسکن به ۵۰ خانواده در هر هکتار کاهش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال مجدد ایرنا درباره مشکلات سکونتی مردم در واحدهای تحویل شده مسکن مهر در شهرهای جدید هشتگرد و پردیس اظهار داشت: مردم این دو شهر جدید مشکلات عدیده‌ای دارند و ما به آن واقف هستیم.

وی گفت: ۱۰ هزار واحد مسکونی در پردیس کمبود تحویل داریم. بدین معنی که مردم بعضاً آورده موردنیاز یا حتی اقساط آن را پرداخت کرده‌اند اما مسکنی ساخته نشده است که فردا در جلسه شورای‌عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهور به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

 

 جزییات ثبت نام خانوارهای دارای سه فرزند در طرح نهضت ملی مسکن

 وزارت راه و شهرسازی با توجه به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، بدین شرح مقرر کرده است تا متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ باشد، می‌توانند با مراجعه به قسمت ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس https://saman.mrud.ir/ با انتخاب گزینه«متقاضیان دارای سه فرزند به بالا (قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)» در بخش نوع سرپرستی، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. بدیهی است پس از ثبت‌نام از متقاضیان، در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، سایر اقدامات حسب ضوابط و مقررات مربوطه انجام می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان متقاضیان باید ملاحظاتی را مورد توجه قرار بدهند که این ملاحظات شامل این موارد است:

تذکر ۱: آن دسته از خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ باشد مشمول استفاده از امتیازات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه مسکن می‌شوند که علاوه بر دارا بودن شرایط لازم، نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۲.۵ نباشد.

منتشر شده: 1
بهزادرشیدی
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
سلام ما ثبت نام کردیم ولی پیامک نیومده که بریم مدارک تحویل بدیم باید چیکارکنیم .
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها