دیدار مقامات ایران و عربستان پس از حدود ۶ سال قطع روابط دیپلماتیک رییس سازمان حج و زیارت ایران و وزیر حج عربستان با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند و بدین ترتیب اولین ملاقات رسمی مقامات این دو کشور در عربستان سعودی پس از سالها قطع روابط رقم خورد.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته شفقنا، صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران و توفیق بن فوزان الربیعه، وزیر حج و عمره عربستان با یکدیگر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف اعم از بررسی درخواست افزایش سهمیه حجاج ایرانی، رفع موانع عمره، افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های مربوطه، امنیت حجاج گفتگو کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران با اشاره به برخی سوء تفاهم‌های سیاسی موجود ایران و عربستان و انجام مذاکرات دو کشور به منظور حل و فصل مشکلات موجود، ابراز امیدواری کرد که دیپلماسی حج به کمک دیپلماسی سیاسی آمده و در حل شدن مشکلات موجود نقش آفرینی کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با مساعدت طرف سعودی، موانع موجود در مسیر باز شدن مجدد سفر عمره به روی شهروندان ایرانی برداشته شود تا علاقمندان بتوانند به زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره بشتابند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران همچنین با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون و 200 هزار ایرانی در نوبت اعزام به حج تمتع قرار دارند، از طرف سعودی خواست که موضوع افزایش سهمیه ایران در این سفر معنوی مورد موافقت قرار گیرد.

وی همچنین با گلایه از افزایش نرخ ارائه خدمات به حجاج، از مقامات سعودی خواست که در این راستا و به منظور عدم فشار مضاعف بر زائرین مساعدت لازم صورت پذیرد.

وزیر حج و عمره عربستان نیز با بیان اینکه مساله امنیت و سلامت حجاج تمامی کشورها مهم‌ترین اولویت دولت این کشور به شمار می رود، گفت: نظر به لغو اعزام حجاج از سوی برخی کشورها و همچنین عدم استفاده برخی دیگر از کشورها از تمام سهمیه خود، موضوع افزایش سهمیه امسال مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مهیا بودن شرایط به اطلاع مقامات کشورمان خواهد رسید.

وی در رابطه با موضوع افزایش قیمت خدمات اظهار داشت: این موضوع به افزایش قیمت‌های جهانی و همچنین عدم برگزاری حج با آمار کامل مربوط بوده، اما دولت عربستان با تعیین سقف برای ارائه خدمات از سوی شرکت ها و مؤسسات، تلاش خود را به منظور کمک به حجاج تمام کشورها مبذول می دارد.

 

روابط ایران و عربستان از سال ۱۳۹۴ به بعد فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرده است.

از هنگام قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان چند دور مذاکرات در عراق به عنوان کشور میانجی برگزار شده است. سوم اردیبهشت، بغداد برای پنجمین بار میزبان مذاکرات ایران و عربستان بود، خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، همان زمان مذاکرات را رو به جلو و مثبت توصیف و ابراز‌ امیدواری کرد موضوعات در دستور کار با ارتقای سطح گفت‌وگو‌های سیاسی زودتر حل‌وفصل شود.

مقامت عربستان در آخرین اظهارات خود درباره روند گفت وگو با ایران بیان کردند که پیشرفت هایی در این مذاکرات حاصل شده، اما کافی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در تازه ترین اظهار نظر، روز گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا سفر حجاج ایرانی به عربستان سعودی می‌تواند نشانه‌ای از احیای روابط دیپلماتیک باشد؟ گفت: «هنوز برای بازگشایی سفارت در تهران و ریاض خیلی زود است.»

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها