کالابرگ الکترونیکی اختیاری است/ یارانه نقدی افراد یارانه بگیر قطع نخواهد شدمدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با بیان این که طرح کالابرگ الکترونیکی اختیاری است، گفت: یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود.

     

به گزارش صبح ساحل،  حمید فرداد مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام کرد:  طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان در ادامه گفت: استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و در مورد کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام‌شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

به نوشته تسنیم: فرداد گفت: با توجه به تأکید وزیر محترم رفاه، این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و هموطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

    

یارانه نقدی افراد یارانه بگیر قطع نخواهد شد

محمد رضا پاکروان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه استان هرمزگان به عنوان پایلوت کشوری جهت اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی انتخاب شده است، بیان داشت: اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی طی روزهای آینده به طور آزمایشی در تمام شهرستان‌های استان هرمزگان آغاز می‌شود، و در اجرای این طرح مشکلی از نظر تأمین منابع وجود ندارد، و یارانه نقدی افراد یارانه بگیر قطع نخواهد شد.

پاکروان، در خصوص آمادگی شهرستان سیریک برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و روند تکمیل زیرساخت‌های لازم اظهار کرد: در حال حاضر بدنبال تکمیل زیرساخت‌های فرآیند این طرح هستیم که با توجه به روند مناسب کار تا چند روز آینده زیرساخت‌ها برای اجرای این طرح کامل می شود، و اعضای ستاد این طرح در شهرستان آمادگی خود را برای اجرای هرچه‌ بهتر این طرح اعلام می کنند.

فرماندار سیریک با تاکید بر اینکه، جای نگرانی برای مردم وجود ندارد، افزود: درواقع در این طرح خرید اعتباری به پشتوانه اعتبار یارانه نقدی صورت می‌گیرد و قرارنیست یارانه‌های نقدی افراد یارانه بگیر نیز حذف شود. زیرا یارانه سهم هر فرد است و به هیچ عنوان نمی توان مردم را ملزم کرد که با یارانه خود کالای خاصی خریداری کنند، پس از این رو یارانه نقدی آنها حذف نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه، مردم مطمئن باشند که هیچگونه تغییری در پرداخت یارانه های آنها صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: در همین جا به تمام شهروندان سیریکی این اطمینان خاطر می دهم که می‌توانند به میزان مبلغ یارانه خود، یک ماه زودتر و با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به صورت اعتباری از میان اقلام اساسی خرید کنند. در صورت خرید و استفاده از این اعتبار مبلغ استفاده شده از یارانه آنها کم شده و مانده آن در زمان مقرر واریز نقدی یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. اینکه مردم از طریق کالابرگ الکترونیک اقدام به خرید کالاهای اساسی کنند یا از یارانه نقدی بهره‌مند شوند کاملاً اختیاری است.

وی در خصوص اینکه از کدام فروشگاه‌ها خرید اعتباری انجام می‌شود؟ خاطرنشان کرد: فروشگاه‌هایی که مجاز به نرم‌افزار کاربردی فارا هستند می توانند خدمات کالا برگ الکترونیکی را ارائه کنند، در ادامه این طرح نیز تمامی فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ که به سیستم فارا متصل شوند به تدریج به این طرح اضافه خواهند شد.

پاکروان با اشاره به اینکه، این طرح هیچ هزینه‌ای برای فروشگاه‌ها ندارد، افزود: این طرح یک طرح فناورانه محور است که بر اساس زیرساخت‌ها و بر بسترهای موجود کشور اجرا شده است، لذا نیاز به خرید دستگاه‌ها و تجهیزات از سوی فروشندگان نبوده و شرکت‌های خدمات پرداخت با مراجعه به دارندگان پوزهای فروشگاهی در سه صنف خواربار، لبنیات و پروتئین، ضمن آموزش و نصب نرم‌افزار «فارا» برای آنها، به صورت رایگان دستگاه‌های موجود را به‌روزرسانی کرده و مجهز به بارکد خوان می‌کنند.

وی اضافه کرد: نه تنها نیازی به صدور کارت جدید نیست بلکه با استفاده از تمام کارت‌های بانکی که به نام سرپرست خانوار است می‌توان از این اعتبار استفاده کرد.

پاکروان با بیان اینکه، هیچ محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری نیست بیان کرد: همچنین در این طرح هیچ محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص و یا کالای خاصی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم بدنبال این است که رفاه مردم را هرچه بیشتر و بهتر تامین کند، براین اساس اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی بهترین راهکار برای پرداخت یارانه به آخرین زنجیره دیدند و بدنبال اجرای آن هستند.

وی به مزیت های اجرای این طرح پرداخت و بیان کرد: از همه مهمتر اینکه این امر موجب تحقق امنیت غذایی و ارتقای سلامت خانوار خواهد شد، و از طرفی بستری مناسب جهت مدیریت و اختصاص اعتبارهای حمایتی براساس سیاست گذاری‌های رفاهی به صورت دقیق در هر کد ملی است، که بستر امکانات بسیاری از جمله کنترل تورم، جلوگیری از رانت و فساد ناشی از توزیع ارز ترجیحی، جلوگیری از قاچاق کالاهای اساسی و ارتقای توان برنامه‌ریزی و اجرای دقیق سیاست‌های حمایتی را فراهم می‌کند.

گفتنی است چندی پیش صولت مرتضوی وزیر رفاه گفته بود فرآیند کالابرگ به این شکل است که کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می‌شود، نظر به اینکه مصرف پروتئین در کشور کاهش پیدا کرده افراد مختار هستند در بازه زمانی مشخص با این کارت، پروتئین خریداری کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می‌شود، پول آن را برداشت کنند.
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها