جزئیات اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در هرمزگان اعلام شد/ اجرای طرح کوپن الکترونیکی از اولویت‌های بودجه ۱۴۰۲طرح کالابرگ الکترونیک، شامگاه سه‌شنبه در استان هرمزگان به مرحله اجرا درآمد. این طرح با استفاده از شبکه ملی اعتبار (شما) مزیت‌هایی همچون خرید اعتباری اقلام مصوب، یک ماه زودتر از موعد یارانه و با قیمت شهریور ۱۴۰۰ که مبنای خرید کالاهای مصوب این طرح است و دولت طبق سبد کالا، مابه‌تفاوت قیمت را پرداخت می‌کند.

 

جزئیات طرح آزمایشی اعطای کالابرگ الکترونیکی

به گزارش صبح ساحل، صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به اجرای طرح آزمایشی اعطای کالابرگ الکترونیکی در استان هرمزگان گفت: اگر استقبال مردم از این طرح گسترده باشد حتماً این طرح جایگزین یارانه نقدی می‌شود.

مرتضوی اظهار کرد: دولت مکلف بود که ما به‌ ازای حذف ارز یارانه‌ای را به صورت کالابرگ الکترونیکی بین مردم با قیمت پایه شهریور ۱۴۰۰ توزیع کند. متاسفانه بستر این کار فراهم نبود اما با تلاش همکاران در وزارت تعاون بستر کار فراهم شد و از دیروز به صورت آزمایشی در استان هرمزگان عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی افزود: این طرح آزمایشی را ارزیابی می‌کنیم و چنانچه مطلوب باشد به سرعت در کل کشور آن را تعمیم خواهیم داد. موضوع مهم این است که ده قلم مواد غذایی که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند را در این سبد کالا تعریف و قیمت‌گذاری کردیم که براساس شهریور ۱۴۰۰ انجام شده است.

مرتضوی یادآور شد: مردم می‌توانند هم از این فرصت که تقریباً یک ماه زودتر از موعد مقرر واریز نقدی یارانه است استفاده کنند و هرچقدر که نیاز داشتند از این ده قلم کالا خریداری کنند، چنانچه به خرید تمایل نداشتند، می‌توانند در پایان کار به سبک ماه‌های گذشته یارانه نقدی را دریافت کنند.
وزیر تعاون یادآور شد: سامانه‌ای تعریف شده است که سرپرست خانوار می‌تواند با کد دستوری اعلام‌شده میزان اعتبار خود را مشاهده کند.
وی افزود: ده کالا شامل مواردی از جمله مرغ، برنج، ماکارونی، روغن و لبنیات است. در این مرحله مقدماتی شکل خرید هم کاملاً اختیاری است و یک نفر می‌تواند اگر ضرورت داشت کل مبلغ اعتباری را در این مرحله فقط مثلاً برنج خریداری کند.
مرتضوی تاکید کرد: تقریباً تعداد فراوانی فروشگاه در هر استان تعریف شده است که این خرید را می‌توان انجام داد، الان که در مرحله مقدماتی هستیم در سطح استان هرمزگان حدود هزار فروشگاه به این سیستم مجهز شده‌اند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره رسیدگی به شکایت‌ افرادی که یارانه به آنان تعلق نگرفته است، اظهار کرد: هرکس که معترض باشد و به او یارانه یا کالابرگ تعلق نگرفته باشد به شکایتش رسیدگی می‌شود و سامانه به آنان پاسخ می‌دهد که استحقاق دارند یا نه.

 

در بودجه ۱۴۰۲ کالابرگ الکترونیکی باید برقرار شود

همچنین عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از جمله اولویت‌ها در برنامه ریزی برای بودجه سال ۱۴۰۲ را اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی دانست و گفت:‌ این کار امر بسیار مهمی است و باید بر این موضوع نیز تمرکز کنیم که مردم متناسب با تورم یارانه دریافت کنند.

سیدسلمان ذاکر  در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی که تورم سنگین وجود دارد، باید نسبت به اقشار کم درآمد تا دهک های ۵ و ۶ ملاحظات شدیدی داشته باشیم و افراد زیر نظر کمیته امداد و سازمان بهزیستی و اقشاری که واقعا درآمد و مستمری ندارند در نظر گرفته شوند. راهکار این مساله نیز این است که حتما کالابرگ الکترونیکی باید برقرار شود و مردم بدانند که کالاهای اساسی زندگی مانند مرغ، گوشت، روغن و چایی به صورت ارزان تامین شود، چراکه تامین این کالاها هزینه ای برای دولت نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ دولت باید اول درآمد مردم را برای زندگی تا دهک های ۵ و ۶ تامین کند،‌ بنابراین تلاش می کنیم که دولت کالابرگ الکترونیکی را که قانون هم است عملیاتی و اجرا کند، چراکه نیاز مردم است.

ذاکر با بیان اینکه باید یارانه با تورم تنظیم شود، عنوان کرد:‌ این کار امر بسیار مهمی است. نباید اینگونه باشد که تورم به آسمان برسد و از سوی دیگر بگوییم ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان به هر یک از مردم می دهیم و این کافی است، بلکه باید بر این موضوع تمرکز کنیم که دهک های ۵ و ۶ نیز متناسب با تورم یارانه داشته باشند.

 

گفتنی است، همه کسانی که حساب یارانه آنها در استان هرمزگان است، می‌توانند برای مشاهده میزان اعتبار و اقلام کالایی مصوب این طرح از ۲ روش اقدام کنند، مسیر نخست اینکه با تلفن همراه سرپرست خانوار کد دستوری #۲۸*۷۸۸* را شماره گیری کنند؛ مسیر دوم نیز نصب برنامه کاربردی شما ( شبکه ملی اعتبار) با استفاده از برنامه‌های اندرویدی بازار و مایکت یا مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir است.

 

منابع: ایسنا، ایرنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها