معاون اداره‌کل راه و شهرسازی استان خبرداد:

واگذاری بیش از هزار هکتار زمین طرح نهضت ملی مسکن در هرمزگانتاکنون هزار و ۴۰۰ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در هرمزگان واگذار شده است.

 

به گزارش صبح ساحل، معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: ۷۶۸ هکتار از این زمین‌ها در شهر‌ها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن واگذار شده است.


عباس آذر پیکان افزود: ۱۲۷ هکتار آن به شهر بندرعباس اختصاص دارد که هنوز واگذار نشده است.


وی درباره علت واگذار نشدن زمین در شهر بندرعباس گفت: برای شهر‌های بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت فرایند تصویب استانی آن صورت گرفته است و اکنون در انتظار تصویب شورای عالی معماری شهرسازی هستیم.


معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان با اشاره به اینکه هرمزگان در بین استان‌های کشور رتبه دوم واگذاری زمین را دارد افزود: از ۲۰ شهر هرمزگان زمین‌های ۱۹ شهر واگذار شده و فقط شهر بندرعباس در انتظار واگذاری زمین است.

طبق قانون، فرایند واگذاری زمین برای ساخت مسکن ۲ ماه است.


آذر پیکان با توجه به تاخیر در واگذاری زمین در شهر بندرعباس گفت: برای واگذاری زمین‌ها استعلاماتی نیاز است که پس از واگذاری مشکلی در خصوص مسیر رودخانه‌ها و آلاینده‌های زیست محیطی برای افراد پیش نیاید.


وی افزود: در حال حاضر ۴ هزار واحد مسکونی در شهر بندرعباس در مرحله اجراست.

 

آخرین جزییات اجرای پروژه نهضت ملی مسکن

گفتنی است که تا کنون ۸۰۵ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک مسکن افتتاح حساب کرده، حدود ۵۱۰ هزار واحد به مرحله‌ی تعریف پروژه رسیده و قرارداد پرداخت وام ۲۰۴ هزار واحد منعقد شده است.

به نوشته ایسنا، در طرح نهضت ملی مسکن مجموعا حدود ۵.۵ میلیون نفر ثبت نام کردند که ۳.۶ میلیون نفر واجد شرایط شناخته شدند. با این حال آمار گویای آن است که تنها حدود ۲۲ درصد افراد برای افتتاح حساب به منظور دریافت تسهیلات این طرح اقدام کرده‌اند.

طبق جدیدترین آماری که سرپرست بانک مسکن ارایه داده تاکنون ۸۰۵ هزار و ۷۶۵ نفر متقاضی پذیرفته شده در طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کردند. این بانک نیز با ۲۰۴ هزار و ۲۱۲ واحد به مبلغ ۶۹ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده است.

به گفته علی عسکری، مبلغ کل واریزی به حساب سازندگان از محل تسهیلات و آورده ۴۷ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان است که از این میزان تسهیلات، ۳۰ هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان از محل تسهیلات و ۱۷ هزار و ۴۴ میلیارد تومان از محل آورده واریز شده است.

با این‌که برخی متقاضیان در پرداخت آورده تعلل نشان می‌دهند بسیاری از پروژه‌ها در حال اجرا است. تا روز ۱۲ دی‌ماه امسال برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تامین زمین شده است. تا اواسط آبان نیز برای ۵۰۹ هزار و ۵۶۷  واحد پروژه تعریف شده، ۱۹۴ هزار و ۹۶۳ واحد در مرحله فونداسیون و ۱۱۶ هزار و ۲۱۱ واحد نیز دارای سقف و اسکلت بوده است.

تعداد ۵۴ هزار و ۷۴۶ واحد در مرحله سفت کاری، ۲۱ هزار و ۲۳۶ واحد در مرحله نازک کاری و ۱۲ هزار و ۸۱۲ واحد نیز در مراحل پایانی قرار داشتند. بنا به گفته هادی عباسی اصل معاون وزیر راه و شهرسازی، با احتساب واحدهای روستایی، خودمالکی و قرارداد با دستگاه‌های دولتی حدود یک میلیون  واحد در مراحل اجرا قرار دارد.

تا کنون هفت مرحله ثبت نام برای واحدهای این پروژه در سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام شده است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها