ثبت‌نام در سجام از نیم میلیون سهامدار گذشت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: با ثبت نام بیش از ۵۸۵ هزار سهامدار در سامانه سجام توسط سمات در دی ماه، این متغییر با رشد ۱۵۵ درصدی نسبت به آذر ماه مواجه شد.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایرنا، بر اساس اطلاعات گزارش ماهانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص دی ماه امسال، تعداد ۵۸۵ هزار و ۱۲۹ ثبت نام از سوی سرمایه‌گذاران حاضر در بازار سرمایه در سامانه «سجام» توسط سمات صورت گرفته که نسبت به ماه قبل (آذر) با رشدی ۱۵۵ درصدی «۳۵۶.۲۵۰ نفر» مواجه شده و تعداد احراز هویت شده‌ها نیز با عبور از ۴۰۰ هزار سهامدار در این ماه به ۴۲۶ هزار و ۱۴۷ مورد رسیده است.

لازم به ذکر است بر اساس آمار منتشر شده، در آذر ماه امسال تعداد ثبت نام در سامانه «سجام» ۲۲۸ هزار و ۸۷۹ و تعداد احراز هویت شده‌ها نیز ۱۷۷ هزار و ۶۸ مورد بوده است.

 

آمار ۹ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱

جزییات این اطلاعات آماری نشان می‌دهد که امسال تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» درفروردین ماه ۱۵۸ هزار و ۲۷۰ نفر، اردیبهشت ماه ۳۵۱ هزار و ۶۱۶ نفر، خرداد ماه ۷۶۰ هزار و ۶۳۲ نفر، تیر ماه ۲۳۰ هزار و ۹۴۰ نفر، مرداد ماه ۱۷۷ هزار و ۴۵۰ نفر، شهریور ماه ۱۳۶ هزار و ۳۴۴ نفر، مهر ماه ۷۰ هزار و ۲۴۷ نفر، آبان ماه ۱۱۶ هزار و ۶۷۹ نفر و آذر ماه ۲۲۸ هزار و ۸۷۹ نفر بوده است.

 

ثبت‌نام ۴۲ میلیون سهامدار در سجام

گفتنی است اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان نشان می دهد که از ابتدا تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۲ میلیون و ۶۸۵ هزار و ۷۹۹ ثبت نام در سامانه سجام توسط سمات انجام شده است.

 

۵ استان پیشتاز در ثبت نام

همچنین بر اساس این گزارش تعداد نفرات ثبت نام شده در سامانه «سجام» در دی ماه امسال به تفکیک هر استان حاکی از آن است که ۵ استان «تهران با ۹۹ هزار و ۳۶۳ مورد، خوزستان با ۴۲ هزار و ۸۰۰ مورد، اصفهان با ۳۶ هزار و ۸۶۸ مورد، خراسان رضوی با ۳۵ هزار و ۶۷۰ مورد و آذربایجان شرقی با ۳۴ هزار و ۷۱۷ مورد» در صدر بیشترین ثبت نام شده ها در کل ایران قرار دارند.

 

۵ استان با کم‌ترین ثبت نام

از سویی دیگر بر اساس آمارهای منتشر شده در دوره زمانی فوق، ۵ استان «کهکیلویه و بویراحمد با ۳ هزار و ۶۸۷، سمنان با ۴ هزار و ۵۳۷، یزد با ۵ هزار و ۴۷۱، چهارمحال و بختیاری با ۵ هزار و ۴۹۶ و خراسان شمالی با ۵ هزار و ۷۹۵ مورد» در انتهای لیست کمترین ثبت نام شده‌ها در سامانه سجام در بین سایر استان ها قرار دارند.

 

سامانه سجام چیست؟

لازم به ذکر است، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از

«سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

 

مزایای سجامی شدن

گفتنی است «دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سود های پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استقاده نشده» از جمله مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به شمار می رود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها