اجرای مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک از ۱۳ خرداد آغاز می‌شوداجرای مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در دهک‌های اول تا سوم از پس‌فردا (۱۳ خرداد) آغاز می‌شود.

    

به گزارش صبح ساحل، علیرضا عسگریان - معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - به جزئیات مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیک اشاره کرد؛ جزئیاتی که بخش‌هایی از آن روز چهارشنبه نیز از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شد.

او با اشاره به این‌که دولت خود را متعهد به افزایش  قدرت خرید مردم  می‌داند، گفته در این مرحله و به منظور حمایت از دهک‌های اول تا سوم، یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی‌ (ره) و سازمان بهزیستی ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. مرحله جدید از ۱۳ خرداد‌ آغاز می‌شود و همه مشمولین طرح می‌توانند به‌صورت اختیاری از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند.

بر این اساس، کارت جدیدی برای‌ کالابرگ الکترونیکی صادر نمی‌شود و همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار در طرح کالابرگ الکترونیک قابل استفاده است. شرط استفاده از افزایش اعتبار کالابرگ نیز خرید بیش از ۷۰ درصد از یارانه - معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر - است.

شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک است.

به گفته عسگریان، امکان افزایش این مبلغ و پوشش دهک‌های دیگر در آینده نیز با توجه به سیاست‌های عدالت‌بخش دولت وجود دارد.

همچنین اعلام شده که شش فروشگاه زنجیره‌ای در این طرح مشارکت دارند و در شهرها و روستاهای کوچک نیز برای فروشندگان بارکدخوان نصب می‌شود تا دسترسی مردم و امکان بهره‌مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

در این طرح قیمت پایه کالاهای اساسی محاسبه شده و نشان تجاری خاصی مدنظر نیست.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، همه خانوارهای مشمول دریافت یارانه می‌توانند با نصب اپلیکیشن «شما» یا شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

پیش‌تر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود در کالابرگ لبنیات ۳ کیلوگرم در ماه، پنیر ۴۰۰ گرم در ماه، تخم مرغ یک کیلوگرم در ماه، گوشت مرغ ۲ کیلوگرم در ماه، روغن مایع ۸۱۰ گرم در ماه، ماکارونی ۷۰۰ گرم در ماه، برنج ایرانی ۲ کیلوگرم در ماه، ماست پرچرب ۲.۵ کیلوگرم در ماه، قند و شکر ۵۰۰ گرم در ماه، حبوبات ۱۲۰۰ گرم در ماه و گوشت گوساله هم ۱ کیلوگرم در ماه در نظر گرفته شده است.

پیش از اعلام رسمی دولت نیز برخی رسانه‌ها از افزایش 20 درصدی  یارانه نقدی  برای مشمولان طرح کالابرگ الکترونیک خبر داده بودند که با اعلام رسمی وزارت رفاه مشخص شد شرط دولت سیزدهم برای استفاده از این افزایش 20 درصدی - که دولت نام آن را طرح تشویقی گذاشته است - استفاده از دست‌کم 70 درصد مبلغ یارانه برای خرید کالا از سازوکار طرح کالابرگ است.

صولت مرتضوی به تازگی از عدم استقبال عمومی از طرح کالابرگ الکترونیک خبر داده و گفته بود: مشمولان یارانه بین کالابرگ و نقدی مختار بودند، ترجیحشان بصورت نقدی بود و طرح با اقبال عمومی مواجه نشد و استقبال اندک بود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها