نوسانات قیمتی ۱۵ خودروی داخلی پرتقاضای بازار طی ۳ ماه گذشته/ کاهش ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانیسال گذشته قیمت خودرو با تنش‌های بسیاری همراه بود و کمتر خریداری می‌توانست از کارخانه یا بازار خودروی مورد نیاز خود را خریداری کند. از یک طرف خودروساز بر طبل افزایش قیمت‌ها می‌کوبید و ازطرف دیگر وزارت صمت از برنامه‌های خود برای مدیریت قیمت‌ها در بازار صحبت می‌کرد.

     

به گزارش صبح ساحل، بلاتکلیفی بازار در نهایت باعث شد تا طرح فروش خودرو توسط سامانه یکپارچه در اسفند ماه ۱۴۰۱ اجرایی شود و به نوعی بخشی از تقاضای بازار به سمت خرید خودرو از این سامانه رفت، اما با آغاز سال ۱۴۰۲ پیش بینی کاهش قیمت‌ها در بازار محقق نشد و حتی با اعلام قیمت‌های جدید انواع خودرو‌های داخلی توسط دولت جرقه جدیدتری برای رشد قیمت‌ها در بازار خودرو زده شد.

بر همین اساس طی فروردین ماه «دناپلاس» در بازار ۷۹۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد و رشدی ۱۰ میلیونی را تجربه کرد و «دنا پلاس توربو اتومات» هم با رشد ۶۳ میلیونی در بازار یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان قیمت خورد و در بازار وارد باشگاه یک میلیاردی‌ها شد. علاوه بر این «۲۰۷ پاناراما اتومات» هم در بازار یک میلیارد و ۱۶۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

البته تا اواسط اردیبهشت ماه روند صعودی قیمت خودرو ادامه داشت و همین مساله سیاست گذار خودرویی را به فکر انداخت تا با اجرای مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه و جلوگیری از درج قیمت در پلتفرم‌های انتشار دهنده آگهی به نوعی مانع افزایش قیمت بازار خودرو شود.

با این اقدامات مدتی است قیمت انواع خودرو‌ها در بازار در سراشیبی قرار دارد، اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که بلاتکلیفی قیمت محصولات مونتاژی، قوت گرفتن ورود کارکرده‌ها و همچنین دور دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه از جمله دلایل افت قیمت همراه با رکود معاملات به شمار می‌آیند.

کارشناسان معتقدند اجرای مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو یکی از دلایل افت قیمت‌ها در بازار خودرو است. در واقع با توجه به اختلاف قیمت خودرو‌ها از بازار تا کارخانه، افراد ترجیح می‌دهند خودروی موردنیاز خود را از طریق سامانه فروش یکپارچه خودرو خریداری کنند.

البته ممکن است تحویل خودرو، مدت زمان زیادی طول بکشد، اما اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار به میزانی است که صرف مدت‌زمان بیش‌تر برای دریافت خودرو، باز هم برای مشتریان صرفه اقتصادی دارد.

موضوع دیگری که بیشترین تاثیر را در کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی و حتی داخلی داشته است قیمت‌گذاری این محصولات توسط شورای رقابت است که بهای این خودرو‌ها را حتی نسبت به قیمت قبلی نمایندگی‌ها با کاهش قابل‌توجهی همراه کرده و اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار را برای این دست از خودرو‌ها بیش از پیش افزایش داده است؛ بنابراین مشتریان ترجیح می‌دهند برای خرید این خودرو‌ها تا تعیین‌تکلیف نهایی اختلافات میان خودروسازان خصوصی و شورای رقابت صبر کنند.

علاوه بر این دلیل دیگر کاهش قیمت خودرو و رکود در بازار خودرو را باید ورود خودرو‌های وارداتی دانست چراکه پس از کش‌وقوس‌های فراوان گویا به مرحله عملیاتی نزدیک شده و حتی قیمت پایه چانگان نیز تعیین شده است؛ بنابراین متقاضیان ترجیح می‌دهند تا ورود خودرو‌های خارجی و تاثیر آن بر بازار از خرید خودرو خودداری کنند.


در ادامه این گزارش می‌خواهیم به نوسانات قیمتی ۱۵ خودروی داخلی پرتقاضای بازار طی ۳ ماه گذشته بپردازیم که در طول این مدت قیمت‌ها روند صعودی و نزولی قابل توجهی را تجربه کرده است.

بررسی روند قیمتی این خودرو‌ها نشان می‌دهد طی این دو ماه قیمت بخش زیادی از این خودرو‌ها از ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان کاهش داشته است.

نام خودرو قیمت فروردین ماه ۱۴۰۲ قیمت خردادماه ۱۴۰۲
شاهین ۷۳۰ میلیون تومان ۶۰۰میلیون تومان
کوییک آر ۴۲۰ میلیون تومان ۳۵۳ میلیون تومان
کوییک معمولی ۴۱۵ میلیون تومان ۳۴۹میلیون تومان
سمند سورن پلاس ۷۳۲ میلیون تومان ۶۱۰ میلیون تومان
رانا پلاس ۶۲۰ میلیون تومان ۵۰۰ میلیون تومان
دنا پلاس ۸۰۵ میلیون تومان ۶۸۰ میلیون تومان
دنا پلاس توربو اتوماتیک ۱ میلیاردو ۳۰میلیون تومان ۹۰۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ پانا ۱ میلیاردو ۱۶۵ میلیون تومان ۹۷۵ میلیون تومان
تیبا صندوق دار ۴۰۵ میلیون تومان ۳۵۷ میلیون تومان
ساینا ۴۲۰ میلیون تومان ۳۴۰ میلیون تومان
تیبا ۲ ۴۰۶میلیون تومان ۳۵۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ دنده ای ۸۰۰ میلیون تومان ۶۸۵ میلیون تومان
هایما S۵ پلاس ۱ میلیاردو ۶۴۰ میلیون تومان ۱ میلیاردو ۳۲۰ میلیون تومان
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها