ماجرای کمبود کتاب / دانش‌آموزان همچنان منتظر بمانند

 

 

بسیاری از مخاطبین صبح ساحل در پیام‌هایی اعلام کردند که با وجود گذشت بیش از یک ماه از شروع سال تحصیلی جدید بسیاری از دانش‌آموزان هنوز کتاب دریافت نکرده‌اند.

  

یکی از مخاطبین در پیامی به صبح ساحل می‌گوید: «چند ماه پیش در سایت اعلام نشده نسبت به ثبت نام کتاب فرزندم اقدام کرده ام با این وجود هنوز چند کتاب درسی او به دستمان نرسیده است».

یکی دیگر از مخاطبین در این خصوص می‌گوید: « با وجود ثبت نام و مراجعه به مدرسه هنوز نتوانسته‌ایم کتاب‌های فرزندمان را دریافت کنیم و فرزندم مجبور است سرکلاس درس بدون کتاب باشد».

یکی دیگر از مخاطبین با گلایه از عملکرد مسئولین مربوطه می‌گوید:« وقتی به معلمان یا مدارس اطلاع می‌دهیم که کودکانمان کتاب ندارند از ما می‌خواهند از کسی کتاب قرض بگیریم؛ وقتی زیرساخت مناسبی برای انجام چنین افداماتی وجود ندارد چرا آن را اجرایی می‌کنند» .

     

در این خصوص گفت‌و گویی با یکی از مدیران مدارس بندرعباس داشتیم تا علت این تاخیر یک ماهه و نبود کتاب را جویا شویم.

 وی در این خصوص به صبح ساحل  گفت: «متاسفانه امسال با مشکل تامین کتاب مواجه شدیم و تنها برای شهر بندرعباس نبوده و کل استان درگیر این موضوع شده است. با وجود اینکه بسیاری از خانواده‌ها نسبت به سفارش کتاب اقدام کرده‌ بودند اما نهادی که وظیفه تامین کتاب را برعهده داشته در این امر کم‌کاری کرد. این در حالی است که پروسه دریافت کتاب‌ها که توسط مدیران مدرسه انجام می‌‍شد و امری ساده است را بسیار پیچیده کرده‌اند که این امر نیز باعث کندی روند توزیع کتاب دانش آموزان شده است».

    

چگونگی دریافت کتاب‌های درسی در طرح جدید.

در حال حاضر مراحل دریافت کتاب بسیار طولانی و زمانبر شده که از چند بخش مانند سفارش کتاب، گرفتن کتاب، توزیع کتاب تشکیل شده است.

یکی از دلایل کمبود کتاب در استان که الان با آن موجه هستیم به دلیل عدم ثبت سفارش برخی از خانواده ها در سایت اعلام شده است؛ سامانه جدیدی که اعلام شد و نحوه سفارش کتاب باعث سردرگمی اولیا شد و از سویی دیگر اصرار وزارت آموزش و پرورش به ثبت الکترونیکی برای دریافت کتاب شد؛ که بسیاری از دانش آموزان بدون کتاب بمانند.

  

پروسه ثبت نام کتاب

از آنجایی که بسیاری از خانواده ها در استان هرمزگان از سواد رسانه ای بالایی برخوردار نیستند و نمی‌توانستند خود ثبت سفارش را انجام دهند و بر این گمان بودند که مانند سالهای قبل کتاب‌ها را می‌توانند به همان سبک سنتی در مدرسه دریافت کنند که اینطور نشد.

با وجود اینکه مدارس ثبت نام سفارش کتاب را بارها اطلاع رسانی کرده بود؛ اما برخی آن را نادیده گرفته اند. با این وجود تمام این مشکلات به دلیل عدم زیرساخت مناسبی است که در بخش آموزش و پروزش صورت گرفته است.

در حال حاضر هنوز امکان ثبت سفارش هست و اولیا می‌توانند با مراجعه به پنل شخصی هر دانش آموز و وارد کردن کد ملی دانش آموز و شماره سریال آنها میتوانند مشاهده کنند که کتاب‌ها وارد شده و محل توزیع کجا بوده است . و به محل توزیع مراجعه کرده و کتاب را دریافت نمایند. دانش آموزانی که ثبت سفارش کتاب انجام داده اند با مراجعه به سایت مورد نظر سفارش را چک کنند و پیگیر آن باشند. هر مدرسه دارای انبار کتابی است که بر اساس نام‌های ثبت شده دانش آموزان کتاب دریافت می‌کنند و اگر نام دانش‌آموزی در لیست حواله کتاب بود مدرسه موظف است کتاب را به دانش آموز تحویل دهد.

 

امسال تمام مراحل سفارش و دریافت کتاب الکترونیکی شد، در حالیکه پیش از این، کتاب‌های درسی توسط کتاب فروشی‌ها عرضه می‌شد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها