۱- معتقدیم انجام هرکاری و از جمله روزنامه‌نگاری باید براساس جلب رضایت خدای منان و با هدف خدمت کردن به بندگان خدا باشد که این مهم برترین کلام قرآنی است.

 

۲- شغل روزنامه‌نگاری را با تمام فراز و نشیب و تلخ و شیرینی‌اش به عنوان یک قاعده‌ی حرفه‌ای پذیرفته و درجهت ارتقاء آن براساس دستاوردهای علمی و آکادمیک علوم ارتباطات و تجربیات گران‌سنگ روزنامه‌نگاران موفق گام برمی‌داریم.

 

۳- مهمترین آرمان ما در «صبح ساحل» افزایش آگاهی‌های جامعه، کمک به ارتقاء سطح فرهنگ عمومی، اطلاع‌رسانی دقیق ایجاد روحیه امید، تلاش، دینداری و کارآفرینی و تزریق اعتماد به نفس به مردم نجیب و صدیق هرمزگان و معرفی استعدادهای موفق و زحمت‌کشان بی‌ادعا و موثر درتمام حوزه‌ها بوده و خواهد بود.

 

۴- اعتقاد داریم اطلاع‌رسانی و تولید محتوای رسانه‌ای باید منطبق بر واقعیت‌های عینی و رخدادهای واقعی و فارغ از هرگونه رفتارهای غیرواقعی و کذب باشد، ما در «صبح ساحل» اصل صداقت و امانت‌داری را در انتقال اخبار و مطالب اعمال نموده و با ذکر منبع خبر و پرهیز از تحریف و شیوه‌های غیراخلاقی به قواعد حرفه‌ای نظیر سرعت و صحت خبررسانی و حق مخاطب در استفاده از جریان آزاد اطلاعات احترام می‌گذاریم.

 

۵- روزنامه «صبح ساحل» در طول بیش از سه دهه همواره یکی از ارزش‌های قطعی مورد نظر خود را پرهیز از افراط و تفریط، رعایت اعتدال و احترام به همه جریان‌های سیاسی، اجتماعی موردقبول نظام سیاسی و قوانین رسمی کشور می‌داند و هرگز تحت‌تاثیر هیچ جریان سیاسی، اجتماعی، به‌عنوان ارگان حزبی و گروهی در نخواهد آمد و خود را صاحب یک جریان فکری، مستقل و مبتنی بر پوشش فراگیر تمامی نظرات می‌داند.

 

۶- احترام به حقوق فردی،حفظ حریم خصوصی افراد، اعتقاد به کرامت انسانی و شئون اخلاقی مبتنی بر قوانین ملی و بین‌المللی و همچنین حفظ حقوق شهرت افراد، منع افترا، تهمت و مخدوش کردن شخصیت از اصول لاینفک «صبح ساحل» بوده و ضمن رعایت انصاف و قضاوت منصفانه تحلیل‌ها و تفسیرهای خود را به گونه‌ای منتشر می‌سازد که به تحریف عملکرد مدیران، مسئولین و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی منجر نشود.

 

۷- تمامی فعالیت‌های مطبوعاتی و اداری «صبح ساحل» قانونمند،شفاف و در چارچوب اخلاق و ادب بوده و روزنامه برای کسب درآمد حلال و مشروع تحت هیچ شرایطی و نسبت به هیچ فرد یا سازمانی از شیوه‌های مچ‌گیری و زد و بندهای پنهانی که متاسفانه دامن‌گیر برخی مطبوعات شده استفاده نخواهد کرد.

 

۸- استقلال و حاکمیت ملی، پایبندی عملی به اصل ولایت فقیه و امنیت و مصالح عمومی، اعتقاد به بندبند قانون اساسی و قانون مطبوعات و باورهای دینی مردم و نیفتادن در ورطه‌ی توطئه‌های بیگانگان و سیاه‌نمایی غیرواقعی و راستگویی و مذمت دروغ‌گویی از اصول بنیادی و عبور از آن در زمره خط قرمز «صبح ساحل» می‌باشد.

 

۹- تمامی افراد و سازمان‌ها و گروه‌ها و دستگاه‌ها و... حق دارند در صورت نقض قانون مطبوعات و تعدی به حقوق آنها در اخبار و مطالب «صبح ساحل» اعتراض خود را مستقیما به روزنامه انعکاس داده و مطمئن باشند که «صبح ساحل» در چارچوب قانون پاسخگو خواهد بود.

 

۱۰- «صبح ساحل» نیز مطابق با قانون اجازه ایجاد هرگونه محدودیت، توهین، تعدی، تهمت و برخورد قهری و سلبی نسبت به مجموعه خود را به هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نداده و حقوق خود را از طریق مراجع قانونی دنبال می‌کند.

 

۱۱- «صبح ساحل» تمام پرسنل و کارمندان خود در تمامی حوزه‌ها را به مثابه بزرگترین سرمایه انسانی می‌داند و تلاش می‌کند که ارزش و کرامت واقعی را برای نیروها و کارمندان خود با تامین حقوق مادی ومعنوی مطابق با قراردادهای قانونی و توافق شده مورد توجه قرار دهد.

 

۱۲- اعتقاد و پایبندی به اصول اخلاقی و ارزش های عرفی و اسلامی در پوشش، گفتار، رفتار، کردار و مراودات کارکنان «صبح ساحل» از موضوعات موردتاکید این روزنامه بوده و احترام به ارباب‌رجوع و مخاطبین را به عنوان محور اساسی کار حرفه‌ای پرسنل می‌داند.

 

۱۳- باتوجه به ۱۲ بند قید شده در منشور اخلاقی روزنامه «صبح ساحل» و به قداست و حریت قلم که واژه اصیل قرآنی است سوگند می‌خوریم که همواره به آنچه در این منشورن گاشته‌ایم پایبند باشیم و از یاد نبریم که برای ماندگاری و پویایی «صبح ساحل» انسان‌ها و پیشکسوتان زیادی در طول ۳۲ سال زحمت کشیده و چراغ این مرکز فرهنگی را روشن نگه داشته‌اند لذا خدمات آنان را ارج می‌نهیم.