هشدار مسئولان به خریداران تورهای خارجی نوروز ۹۸


نویسنده: سامیه طهورنیان

 

مسافران و گردشگرانی که برای سفرهای نوروزی ملزم به اخذ ویزای شین گن هستند، باید نسبت به انتخاب آژانس مسافرتی خود احتیاط کنند.

با توجه به وجود بیش از ۲ هزار دفتر خدمات مسافرتی در تهران، مسئولان این صنف به مسافران هشدار می‌دهند تا در خرید تورهای خارجی، هوشیار و آگاه باشند. امیرپویان رفیعی شاد، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، پس از انتشار اخبار منتشرشده درباره کلاه‌برداری‌ها و سو استفاده از مردم برای خرید تورهای خارجی در ایام نوروز گفت:

مردم باید برای دریافت ویزا به‌ویژه در محدوده شین گن، به شرایط و ضوابط کشورها آگاه باشند. وقتی یک ویزا باقیمت ۶۰ تا ۸۰ یورو، به قیمت ۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شود، نباید این سؤال ایجاد شود که چرا چنین مبلغی برای یک ویزا تعیین‌شده است.

به‌عبارتی‌دیگر، به دلیل عرضه و تقاضا در بازار آزاد و نبود سقفی مشخص برای خدمات ویزا، قیمت‌های نامتعارف و خارج از عرفی به وجود آمده است.

در این شرایط، تنها راه گرفتار نشدن به دام افراد سودجو، حلاجی کردن ضوابط و شرایط توسط مسافران و مشتریان این خدمات است. یکی از علل این امر، آن است که برخی از آژانس‌ها به‌طور مستقیم با سفارتخانه در ارتباط نیستند و باید ویزای موردنظر را از طریق آژانس دیگری دریافت کنند، و این اقدام قیمت نهایی ویزا را برای مشتریان آژانس موردنظر افزایش خواهد داد.

رفیعی شاد دراین‌باره گفته است: از آنجایی‌که برخی از سفارتخانه‌ها تنها با چند آژانس خاص در ارتباط هستند، این ما را با مشکل مواجه کرده است. اما چون ازنظر حقوقی این کار در حوزه اختیار کشور نیست نمی‌توان کاری کرد. ویزا درنهایت در اختیار کشور صادرکننده است.

ما به مردم توصیه می‌کنیم که تا اصلاح شدن این آیین‌نامه، برای گرفتن ویزا فقط به یک آژانس مراجعه نکنند و بیشتر پرس‌وجو کنند.  

مسافران و خریداران تورهای خارجی همچنین باید در نظر داشته باشند که مدارک ویزا باید بر اساس قوانین جاری کشور مقصد ارائه شود و صحت آن‌ها تائید شود.

به همین دلیل هنگام تحویل مدارک به سفارتخانه دقت لازم را داشته باشند،‌ زیرا مدارک ناقص، تبعاتی را برای شهروندان ایرانی به دنبال دارد که گاهی اوقات، اثرات آن جبران‌ناپذیر و هزینه‌های آن هنگفت است. در برخی موارد افراد به دلیل ارائه دادن مدارک جعلی یا ناقص در لیست سیاه قرارگرفته‌اند و از سفرهای آتی منع شده‌اند.

با توجه به زمان پیک سفر به خارج از کشور و افزایش تقاضا، ریجکت‌ها یا رد تقاضا‌ها نیز بیشتر مشاهده می‌شود. در این میان‌، سو استفاده برخی افراد سودجو  باعث نگاه منفی برخی سفارتخانه‌ها به برخی شهروندان ایرانی شده است. 

 شرایط ورود خودرو از سرزمین اصلی به کیش  در نوروز 98 

ستاد سفرهای نوروزی کیش باهدف ارائه خدمات باکیفیت به گردشگران نوروزی، شرایط سفر با خودرو از سرزمین اصلی به کیش را در نوروز 98 اعلام کرد.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، ارائه خدمات باکیفیت رکن اصلی در توسعه گردشگری است لذا با توجه به شرایط جغرافیایی و جمعیتی جزیره کیش از یک‌سو و استقبال زیاد گردشگران از سفر به این جزیره به‌ویژه در ایام نوروز از سوی دیگر، نیاز است تمهیداتی اندیشیده شود که گردشگران در ایام سفر به کیش به‌دوراز ترافیک و شلوغی ضمن بهره‌گیری از آرامش این جزیره که مهم‌ترین شاخصه گردشگری کیش است خدمات باکیفیت در حوزه‌های مختلف دریافت کنند و از سفر به کیش رضایت داشته باشند.

بدین منظور ستاد سفرهای نوروزی کیش امسال با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در تلاش است با نظارت بر میزان ورود گردشگران، شرایط خوبی برای خدمات‌دهی شایسته به مسافران فراهم کند.

بر این اساس مقررشده است از 27 اسفند 1397 تا 15 فروردین 1398 :

•ورود خودروهای تولید داخل مدل 1395 به بالا و خودروهای خارجی مدل 2010 به بالا از سرزمین اصلی به جزیره کیش با رعایت ضوابط و مقررات و به‌شرط دارا بودن معاینه فنی معتبر و شرایط مطلوب ظاهری خودرو، مجاز است.

•ورود خودروهای تولید داخل مدل سال‌های 1390 تا  1395 و خودروهای خارجی مدل سال‌های 2005 تا 2010 در صورت ارائه واچر ( رزرو قطعی ) هتل در جزیره کیش با رعایت مدت‌زمان معین‌شده و شرایط ذکرشده دربند یک مجاز است.

•محدودیت حضور و تردد خودروهای با پلاک سرزمین اصلی در جزیره کیش حداکثر 5 (پنج) روز و تمدید این مدت با پرداخت هزینه مصوب روزانه  700 هزار ریال (معدل هفتاد هزار تومان) به ازای هر خودرو امکان‌پذیر است.

•هزینه ورود خودرو به جزیره کیش 3 میلیون و پانصد هزار ریال ( معادل 350 هزار تومان) است که قبل از خرید بلیت کشتی در بندرها چارک، آفتاب و لنگه دریافت می‌شود. ( این هزینه شامل بلیت شناور و عوارض مربوط به حمل‌ونقل دریایی نمی‌شود. )

•ورود خودرو با باربند به جزیره کیش ممنوع است.

•حداکثر سرنشینان خودرو ظرفیت مجاز درج‌شده در کارت خودرو است.

ورود خودروهای وانت تک کابین، کامیون، کامیونت، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و تاکسی در ایام نوروز (از 27 اسفند 1397 تا 15 فروردین 1398) به استثنا خودروهای حامل سوخت و مواد غذایی که دارای مجوز هستند، ممنوع است

 سفر نوروزی با ماشین اجاره‌ای چند؟

شرکت‌های اجاره خودرو، ماشین را درازای ضمانت خاصی در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید هرجایی که دلتان خواست با ماشین اجاره‌ای بروید و کرایه روزانه آن را بپردازید. در یک چنین پیشنهادی، هزینه سفر پنج‌روزه مشهد با سمند LX اجاره‌ای تنها ۶۵۰ هزار تومان تمام می‌شود.

 خرید ماشین را بی‌خیال شوید. چون حتی اگر پولش را هم داشته باشید نمی‌توانید تا قبل از عید یک ماشین برای خودتان دست‌وپا کنید.

به‌جای آن پیشنهاد‌های بهتری برای سفر نوروزی پیدا می‌شود. آن‌هم اجاره خودرو است. شرکت‌های اجاره خودرو، ماشین را درازای ضمانت خاصی در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید هرجایی که دلتان خواست با ماشین اجاره‌ای بروید و کرایه روزانه آن را بپردازید.

در یک چنین پیشنهادی، هزینه سفر پنج‌روزه مشهد با سمند LX اجاره‌ای تنها ۶۵۰ هزار تومان تمام می‌شود. تازه این‌که چیزی نیست، می‌توانید راننده را هم با خود ماشین اجاره کنید.

آن‌هم چه ماشین‌هایی! چهار میلیون تومان هزینه یک سفر یک‌طرفه به مشهد با بنز اس ۵۰۰ و راننده شخصی است.

اگر چهار نفر باهم باشید، می‌توانید این هزینه را بین خودتان تقسیم کرده و با نفری یک‌میلیون تومان، لاکچری‌ترین سفر جاده‌ای را تجربه کنید.

علاوه بر این برخی شرکت‌ها این امکان را برای مشتریانشان فراهم کرده‌اند که ماشین اجاره‌شده را در مقصد تحویل دهند.

با یک چنین پیشنهادی سفر یک‌طرفه به مشهد با تندر ۹۰ می‌افتد ۱۶۲ هزار تومان. ماشین را دریکی از هتل‌ها یا فرودگاه‌های تهران تحویل می‌گیری و در مشهد به یکی از هتل‌ها و مراکز گردشگری تحویل می‌دهی، به همین راحتی.

 سفر پنج‌روزه مشهد با سمند LX؛ ۶۵۰ هزار تومان

کمی جستجو در اینترنت ما را به یک شرکت کرایه ماشین رساند که با پرداخت مبلغی به‌عنوان ودیعه در کنار هزینه کرایه ماشین، وسیله سفرمان جور می‌شود.

این شرکت با ارائه چندین خودرو پیشنهادی، به شما امکان انتخاب می‌دهد. به‌طور مثال شما می‌توانید درازای پرداخت روزانه ۱۳۰ هزار تومان یک سمند LX کرایه کنید و به سفر بروید. حداقل مدت اجاره خودرو از این شرکت سه روز است.

به گزارش فرارو، با این حساب یک سفر پنج‌روزه به مشهد با این ماشین ۶۵۰ هزار تومان تمام می‌شود.

تازه اگر مدت اجاره بیشتر شود، قیمت آن از این هم کمتر است. مثلاً همین نرخ کرایه سمند، اگر بیشتر از سه روز بخواهید، برایتان روزانه ۱۲۰ هزار تومان درمی‌آید. برای مدت‌زمان بالای ۲۰ روزنرخ کرایه روزانه ۱۱۰ هزار تومان آب می‌خورد. حداکثر مدت اجاره هم یک ماه است.

در این‌یک ماه شما علاوه بر پرداخت مبلغ کل کرایه در روز اول باید یک ودیعه متناسب با خودرویی که برای اجاره انتخاب کرده‌اید نزد شرکت به امانت بگذارید.

اگر شما هم بخواهید خودرو به کسی قرض بدهید حتماً بررسی می‌کنید که گواهینامه دارد یا نه؛ برای همین یکی دیگر از شرایط کرایه خودرو از این شرکت داشتن گواهینامه با حداقل شش ماه اعتبار و یک سال سابقه است.

همچنین شما باید با ارائه مدرکی، محل کار وزندگی خود را به شرکت اعلام کنید تا اگر خدایی نکرده وسوسه شدید که با خودرو کرایه‌ای بیشتر سفر کنید، آن شرکت برای پس گرفتن ماشین دستش به‌جایی بند باشد.

 خودرو‌های کرایه‌ای تنها به سمند ختم نمی‌شود. قیمت کرایه سه تا شش‌روزه پژو ۲۰۶ دنده‌ای ۱۴۰ هزار تومان است.

با این حساب خرج سفر پنج‌روزه مشهد می‌شود ۷۰۰ هزار تومان. اگر مدت‌زمان اجاره بین هفت‌تا ۲۰ روز باشد ۱۳۰ هزار تومان و اگر بیشتر از ۲۰ روز باشد ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد.

اگر پژو ۲۰۶ موردنظرتان صندوق هم داشته باشد کمی روی قیمت می‌آید تا نرخ اجاره آن با پرشیا یکسان شود. اجاره پژو پرشیا بسته به مدت‌زمان کرایه بین ۱۲۳ هزار تومان تا ۱۴۳ هزار تومان متغیر است.

 این شرکت علاوه بر خودرو‌های دنده‌ای که در ترافیک بین‌شهری، سفر را برای راننده خسته‌کننده‌تر می‌کنند، خودرو‌های اتوماتیک هم به مشتریانش کرایه می‌دهد. ارزان‌ترین نرخ کرایه ماشین اتوماتیک مخصوص ال ۹۰ است که با پرداخت ۱۷۵ هزار تومان روزانه، می‌توان تا شش روز این ماشین را کرایه کرد. برای مدت‌زمان بیشتر این مبلغ به ۱۶۵ هزار تومان و ۱۴۵ هزار تومان می‌رسد.

سوارشدن به ماشین‌های خارجی و لاکچری، پول بیشتری هم لازم دارد. به همین خاطر نرخ کرایه تویوتا پرادو تقریباً سه برابر نرخ کرایه ماشین‌های ایرانی است.

برای اجاره این ماشین بین سه تا شش روز باید روزانه مبلغ ۵۸۵ هزار تومان پرداخت کنید این مبلغ برای بازه‌های بالای یک هفته و بیست روز به‌صورت تصاعدی کاهش‌یافته و به روزانه ۴۸۵ هزار تومان می‌رسد.

 خودرو کیا سراتو دیگر ماشین کرایه‌ای این شرکت است که نرخ کرایه آن روزانه بین ۲۰۵ هزار تومان تا ۲۳۵ هزار تومان متغیر است. این نرخ‌ها برای کرایه هیوندای سانتافه به روزانه ۵۵۰ هزار تومان تا ۷۵۰ هزار تومآن‌هم می‌رسد. این یعنی سفر پنج‌روزه مشهد با هیوندای سانتافه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد.

 سفر مشهد با کیا اپتیما؛ سه میلیون تومان

حال و حوصله رانندگی ندارید؟ نگران نباشید. با یک جستجوی ساده ماشین‌های کرایه‌ای که می‌آیند و شمارا از درب خانه به مسافرت می‌برند هم پیدا می‌شود. هزینه‌های این مسافرت‌های لاکچری به کیلومتر محاسبه می‌شود. مثلا نرخ اجاره یک بنز اس ۵۰۰ به همراه راننده، برای هر کیلومتر چهار هزار تومان است.

یعنی اگر فاصله تهران تا مشهد را رو به بالا رند کنیم و هزار کیلومتر در نظر بگیریم، این راننده چهار مسافر را از تهران با امکانات فوق‌العاده تنها به نرخ چهار میلیون تومان می‌برد. با یک محاسبه ساده این مبلغ می‌افتد نفری یک‌میلیون تومان.

در آپشن‌های این شرکت قیمت‌های کمتر از این هم پیدا می‌شود. به‌طور مثال BMW از بنز ارزان‌تر است. نرخ کرایه BMW X۳ و تویوتا پرادو کیلومتری دو هزار و ۲۰۰ تومان است. یعنی اگر همان مسیر را با این ماشین‌ها لاکچری به همراه راننده‌اش که ما را آسوده‌خاطر به مقصد می‌رساند امتحان کنیم، باید نفری ۵۵۰ هزار تومان هزینه کنیم.

 ارزان‌ترین نرخ ماشین‌های تشریفاتی مربوط به خودرو کیا اپتیما و هیوندای اکسنت است که هزار و ۸۰۰ تومان برای هر کیلومتر آب می‌خورد. برای مسیر تهران مشهد، تنها کافی است نفری ۴۵۰ هزار تومان خرج کنیم تا چهار نفره با ماشین خارجی برویم زیارت.

این مبلغ از قیمت بلیت هواپیما به مقصد مشهد هم کمتر است. حتی اگر نسبت به ماشین‌های خارجی دید خوبی ندارید، همین پرشیا خودمان را می‌توان به نرخ هزار و ۲۰۰ تومان برای هر کیلومتر اجاره کرد.

 به گزارش فرارو، حتی اگر بخواهید با دوستانتان سفر کنید و یک ماشین کفاف جمعیت شمارا ندهد می‌توانید ون اجاره کنید. با این تفاوت که نرخ کرایه ون برای این شرکت به‌صورت کیلومتری محاسبه می‌شود. ون تویوتا با ظرفیت ۱۳ مسافر را می‌توانید با نرخ دو هزار تومان برای هر کیلومتر اجاره کنید.

 ون هیوندای ۱۲ نفره برای شما دو هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلومتر تمام می‌شود. ون بنز شش نفرِ بااینکه تعداد مسافر کمتری را می‌توان با آن جابجا کرد، اما به خاطر امکانات این ماشین، نرخ کرایه گران‌تری لازم دارد. قیمت هر کیلومتر کرایه این ون سه هزار تومان محاسبه‌شده است. با چنین شرایطی شش نفر می‌توانند نفری ۵۰۰ هزار تومان روی‌هم بگذارند با بنز به مسافرت مشهد بروند.

 مثل خارجی‌ها در مبدأ اجاره کنید و در مقصد تحویل بدهید

ایراد ماشین‌های اجاره‌ای چندروزه این است که شما مدت‌زمانی که در مقصد مشغول گشت‌وگذار هستید را هم جزو ساعات کرایه ماشین‌حساب می‌کند.

راه‌حل بهتر برای حل چنین مشکلی این است که خودرو را در مبدأ تحویل بگیرید و در مقصد تحویل نمایندگی شرکت ماشین کرایه‌ای دهید.

 بر اساس این پیشنهاد علاوه بر تهران می‌توانیم ماشینی که تحویل گرفته‌ایم را در ۱۵ شهر دیگر تحویل بگیریم.

طبیعتاً در این شهر‌ها هم نمایندگی این شرکت حضور دارد و می‌توانیم در این شهر‌ها هم ماشین اجاره کنیم.

اصفهان، بندر انزلی، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، رامسر، رشت، شیراز، کرمان، کرمانشاه، کیش، مشهد، نمک‌آبرود، همدان و یزد شهر‌هایی هستند که این شرکت با ماشین‌های لاکچری‌اش در آن‌ها نمایندگی دارد و می‌توانید ماشین کرایه کنید یا تحویل دهید. تازه اگر راننده خوبی باشید و ماشین را تمیز و سالم به شرکت برگردانید، مشمول امتیاز شده و سفر‌های بعدی برای شما رایگان محاسبه می‌شود. اگر در بین راه خدایی نکرده تصادف کنید، نهایتاً ۱۰ میلیون تومان برای خسارت پرداخت می‌کنید.

تازه اگر در هنگام تحویل گرفتن خودرو پول بیمه هم بدهید، حداکثر خسارت پرداختی کمتر هم می‌شود.

 در مورد دزدیده شدن و خرابی و ازکارافتادن ماشین، علاوه بر پرداخت کامل هزینه اجاره، باید ۵۰ درصد اجاره روز‌هایی که این ماشین در حال تعمیر است را هم بپردازید.

یکی از مشکلاتی که سفر با ماشین‌های کرایه‌ای دارد این است که اگر ماشین را در مقصد تحویل دهیم، تضمینی وجود ندارد که در هنگام برگشت هم نمایندگی شرکت در آن شهر ماشینی برای اجاره دادن به ما داشته باشد و مجبور شویم مسیر برگشت را با اتوبوس یا هواپیما و قطار برگردیم و حسرت لذت سفر رفت را بخوریم. بااین‌حال نسبت به سفر‌هایی که ماشین را در همان محل تحویل می‌گیرند برتری‌های خیلی بزرگ‌تری دارد. برای این کار به سراغ شرکت‌های دیگر کرایه ماشین رفتیم.

یکی از این شرکت‌ها امکان جالبی را به مشتریانش ارائه می‌دهد. شما می‌توانید ماشین‌های این شرکت را در محل‌های توریستی مثل هتل‌های معروف، فرودگاه و راه‌آهن هر شهر تحویل بگیرید و در محل‌های توریستی شهر‌های دیگر تحویل بدهید.

 تازه علاوه بر این محل‌ها، قابلیتی وجود دارد که راننده ماشین را برای شما به درب منزلتان آورده و با دریافت مبلغ ودیعه و کرایه، ماشین را به شما تقدیم می‌کند. نرخ کرایه‌های این شرکت به‌صورت روزانه حساب می‌شود و مسافرت شما به هر مقصدی که باشد دست‌کم اجاره یک روز را باید بپردازید. برای همین محل تحویل خودرو تأثیری در مبلغ اجاره نخواهد داشت.

سفر یک‌طرفه به مشهد با تندر ۹۰؛ ۱۶۰ هزار توماناجاره ماشین ال ۹۰ برای چنین سفری با احتساب تخفیف نوروزی روزانه ۱۶۲ هزار تومان می‌شود.

با توجه به اینکه سفر تهران مشهد جاده‌ای با احتساب استراحت بین جاده‌ای تقریباً یک روز طول می‌کشد، می‌توانیم باروی هم گذاشتن نفری ۳۳ هزار تومان می‌توانیم پنج‌نفری با دوستانمان به مشهد برویم. یعنی کمتر از نرخ اتوبوس‌های بین‌شهری. تازه اگر بخواهید ماشین‌های دنده اتومات و لاکچری هم در اختیار شما می‌گذارند.

برای مثال نرخ کرایه کیا سراتو روزانه ۲۹۰ هزار تومان است البته این در حالتی است که محدودیت کیلومتر برای ماشین بگذارند.

اگر مسافت نامحدود بخواهید، نرخ اجاره این ماشین به ۳۷۶ هزار تومان می‌رسد.

برای هرکدام از این خودرو‌ها اجاره بلندمدت هم در نظر گرفته‌شده.

اگر مدت بیشتری ماشین را اجاره کنیم، نرخ اجاره روزانه آن کمتر شده و به ۲۴۵ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

 سورنتو و پرادو دیگر ماشین‌های لاکچری این شرکت هستند.

برای اجاره سورنتو بدون محدودیت مسافت باید روزانه یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار تومان هزینه کنیم که کمی بالا به نظر می‌رسد. در کنار ماشین‌های سواری، این شرکت گوشه چشمی هم به سفر‌های دسته‌جمعی دارد.

برای همین یکی از پیشنهاد‌های خود را به تویوتا هایس اختصاص داده که ۱۴ نفر ظرفیت دارد. هزینه اجاره بدون محدودیت مسافت این ون روزانه یک‌میلیون و ۲۲۰ هزار تومان است که نفری کمتر از ۱۰۰ هزار تومان خرج روی دستمان می‌گذارد.

اما چنین خرجی به چشیدن طعم لذت سفر‌های دسته‌جمعی آن‌هم با ماشین دیگران می‌ارزد.