بانک مورگان استنلی پیش بینی کرد:

کاهش قیمت نفت در 2020


نویسنده: سامیه طهورنیان

بانک مورگان استنلی در گزارشی اعلام کرد که قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست سال 2020 به رقمی نزدیک به ۶۲٫۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد اما در باقی سال ۲۰۲۰ به ۶۰ دلار و یا به  کمتر از این قیمت در هر بشکه کاهش می‌یابد.


به گزارش صبح ساحل و به نقل از رویترز، مدت‌هاست که کارشناسان از کاهش قیمت نفت دربازار جهانی و تبعات آن هشدار داده‌اند. اگر طی روزها و هفته‌های گذشته پیگیر نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی بوده‌اید به روشنی دریافته‌اید که قیمت این کالاطی چند ماه اخیر یک روند نزولی را طی کرده است واین کاهش همچنان ادامه دارد. بدون شک کاهش قیمت نفت معلول عوامل و دلایل مختلفی است و از طرف دیگر، خود، به عنوان عاملی تاثیرگذار حتی دراقتصاد کشورهای تولید کننده و صادر کننده تلقی می‌گردد. بانک مورگان استنلی اعلام کرد طرح اوپک و هم‌پیمانانش برای کاهش بیشتر تولید در سه ماهه نخست سال آینده میلادی، تنها بازار را در کوتاه‌مدت تقویت خواهد کرد درحالی‌که قیمت نفت برنت در نیمه ۲۰۲۰ احتمالاً به ۶۰ دلار در هر بشکه بازگردد.


این بانک، پس از اعلام اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید، پیش‌بینی کرد که   تولید اوپک در سال ۲۰۲۰ را ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش  خواهد یافت  و روزانه ۲۹٫۲ میلیون بشکه تولید خواهد شد. این بانک در یادداشتی نوشت: « تصمیم به کاهش تولید اخیر اوپک به وضوح در کوتاه‌مدت مثبت است اما حقیقت این است که در بلند مدت ممکن است کارایی خود را از دست بدهد».


علی‌رغم این کاهش تولید، این بانک انتظار دارد که عرضه غیراوپکی‌ها در سال آینده تا حدود ۱٫۸ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و رشد تولید ماهانه آمریکا نیز روزانه ۵۰ هزار بشکه کمتر از میزان گزارش شده در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹می باشد.
همچنین قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) کشتی‌داران را ملزم کرده است تا گوگرد موجود در کشتی‌هایشان را از ابتدای ماه ژانویه کاهش دهند.


مورگان استنلی پیش‌بینی کرد قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست سال آینده به ۶۲٫۵۰ دلار در هر بشکه برسد اما در باقی سال ۲۰۲۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.


همچنین پیش‌بینی این بانک برای قیمت نفت خام آمریکا در سه ماهه نخست سال آینده میلادی ۵۷٫۵ دلار در هر بشکه است که در باقی مانده سال به ۵۵ دلار در هر بشکه کاهش خواهد یافت.بانک گلدمن ساکز نیز پیش‌بینی خود از قیمت نفت برای سال ۲۰۲۰ را افزایش داد و دلیل این افزایش را کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت پس از تصمیم اوپک برای کم کردن تولید نفتش تا سه ماهه نخست سال آینده اعلام کرد.این بانک پیش‌بینی خود برای قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را به ۶۳ دلار در هر بشکه افزایش داد. به طور کل عرضه و تقاضا در بازارهای نفت آهسته تغییر می‌کنند بنابراین برای درست کردن عدم تعادل عرضه و تقاضا در کوتاه مدت تغییرات زیادی در قیمت لازم است به همین دلیل است که قیمت نفت بالا و پایین می‌رود. پیش‌بینی‌های کلی نشان می‌دهد که در پی کاهش قیمت نفت رشد اقتصاد جهانی برای سالهای ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد.


دورنمای فعلی قیمت نفت

قیمت فعلی باعث اکتشاف‌های جدید نمی‌شود. حفاری در میادین شناخته‌شده فعلی ادامه می‌یابد. مشتریان و مصرف کنندگان تجاری نفت مصرف زیادی ندارند بنابراین قیمت احتمالاً بالا می‌رود. در حال حاضر تحلیلگران کمی مأیوس هستند، احتمالاً دلیل آن درگیری‌های تجاری، ناآرامی‌های سیاسی در اروپا و آمریکا و عدم اطمینان نسبت به چین است.


نفت خام برنت یکی از مهمترین مراجع قیمت‌گذاری نفت خام در بازار بین‌المللی است. برنت یک سبد نفتی شامل نفت خام برداشت‌شده از چهار چاه نفت بریتانیایی و نروژی در دریای شمال می‌شود و نفتی سبک و شیرین محسوب می‌شود. برنت مهمترین مرجع قیمت نفت خام در منطقه آتلانتیک است و حدود دو سوم نفت مبادله‌شده در بازار بین‌المللی بر اساس نفت برنت قیمت‌گذاری می‌شود. وست تگزاس اینترمیدیت، سبد نفتی اوپک، نفت خام دوبی و نفت خام عمان از دیگر مراجع قیمت‌گذاری نفت در کنار نفت برنت هستند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها