هند به دنبال گسترش تجارت با آسیای مرکزی از طریق بندر چابهار اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند ضمن اشاره به نبود مسیر زمینی میان دو منطقه جنوب و مرکز آسیا اعلام کرد که کشور های این مناطق می توانند از طریق بندر چابهار ایران و همچنین ایجاد راهروهای هوایی، تجارت با یکدیگر را گسترش دهند

به گزارش صبح ساحل،  شبکه خبری " ان دی تی وی" روز جمعه اعلام کرد: جایشانکار در جریان سخنرانی خود در طول جلسه شورای تجاری هند و آسیای مرکزی در دهلی نو گفت: هند قصد دارد با استفاده از بندر چابهار در ایران، بر مساله نبود ارتباط زمینی میان هند و آسیای مرکزی غلبه کند.

وی افزود: پتانسیل زیادی میان هند و آسیای مرکزی برای گسترش تجارت وجود دارد. اما ما با مساله نبود ارتباط زمینی کافی روبرو هستیم. هند پیشنهاد می دهد که این مساله از طریق استفاده از بندر چابهار حل شود.

هند، ایران و افغانستان معتقدند که بندر چابهار به یک نقطه ارتباطی و حیاتی بری ارسال کالاهای هندی به افغانستان و فراتر از آن در آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد.

قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان بخشی از آسیای مرکزی هستند. دولت هند در بودجه پیشنهادی خود برای سال ۲۰۲۰- ۲۱ که هفته گذشته اعلام  شد، بودجه مقرر شده برای توسعه بندر چابهار را با دو برابر افزایش نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ میلیون دلار اعلام کرد.

وزیر امور خارجه هند در این زمینه گفت: افزایش بودجه بندر چابهار نشان دهنده تعهد هند برای توسعه این بندر و همچنین قاطعیت دهلی نو برای تبدیل آن به یک گزینه مناسب ارتباطی است.

آمریکا برای توسعه بندر چابهار به هند یک معافیت از تحریم های ایران داده است. در ماه دسامبر رسانه های هندی اعلام کردند که آمریکا یک تضمین کتبی به هند ارائه کرده است که بر اساس آن هند می تواند برای خرید تجهیزات در بندر چابهار اقدام کند.

نیرمالا سیتارمان وزیر اقتصاد هند در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹  پس از دیدار با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در دهلی نو اعلام کرد که هند برای ادامه تجارت با افغانستان به بندر چابهار ایران احتیاج دارد.

بندر چابهار ایران از لحاظ  مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد  و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. با ادامه اختلافات با کشور های همسایه خود از جمله پاکستان و  چین، هند تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محصور در خشکی گسترش دهد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است

منبع: ایرنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها