بیش از ۳ هزار غیرنظامی در سال ۲۰۱۹ در افغانستان کشته شدندبه گزارش صبح ساحل، سازمان یوناما در آخرین گزارش خود در افغانستان اعلام کرد که گروه‌های مخالف دولت عامل کشته شدن یک هزار و ۶۶۶ غیرنظامی و مسئول کشته شدن یک هزار و ۴۷۳ نیروی دولتی هستند.

فیونا فریزر رییس بخش حقوق‌ بشر یوناما در افغانستان گفت: تلفات غیرنظامیان هم‌چنان بالا است، زیرا در سال ۲۰۱۹ مانند پنج سال اخیر یوناما تلفات زیاد غیرنظامیان را در جریان درگیری‌های مسلحانه ثبت کرده‌است.

فریزر افزود: موضوع کلیدی این است که پایان دادن به جنگ بسیار ضروری است تا تلفات غیرنظامیان در افغانستان به صفر برسد. استفاده از بمب‌های کنار جاده و آماج قرار دادن عمدی غیرنظامیان باید پایان یابند. در کل باید ببینیم که درگیری‌هایی که به کشته شدن و زخمی شدن مردان، زنان، پسران و دختران می‌انجامند پایان یابند.

گزارش سازمان یوناما همچنین نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ پنج درصد تلفات غیرنظامیان نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته‌است، این کاهش هم بدلیل کاهش حمله‌های گروه داعش بوده‌است، با این هم تلفات غیرنظامیان از سوی گروه طالبان و نیروهای طرف دار دولت افزایش داشته‌است.

به دنبال انتشار این گزارش گروه طالبان گزارش یوناما را رد کرده‌است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت برای کاهش تلفات غیرنظامیان و کمک به آسیب دیده‌گان گام‌های عملی برمی‌دارد.

توافق اولیه هفت روزه میان طالبان و آمریکا در مورد کاهش خشونت‌ها در افغانستان از ساعت ۱۲ جمعه شب سوم اسفند ماه آغاز شد و تا یک هفته ادامه خواهد یافت. در هفتمین روز هفته کاهش خشونت، قرار است آمریکا و طالبان توافقنامه پایان جنگ را امضا کنند.

طالبان و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند که توافق کرده‌اند؛ پس از آتش‌بس جزئی یک هفته‌ای، ۲۹ فوریه (دهم اسفند) در دوحه پایتخت قطر توافق صلح را امضا کنند.

پمپئو در بیانیه خود با اشاره به اینکه گفت‌ وگوها میان طالبان و دولت افغانستان «به‌زودی آغاز خواهد شد» اعلام کرد: در صورتی که اجرای این تفاهم‌نامه با موفقیت انجام شود، انتظار می‌رود که امضای توافق میان آمریکا و طالبان محقق شود.

منبع: ایرنا

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها