نقض حریم توسط حریم بانان/ گوش ژئوپارک زیر تیغ پرورش میگو است/ بومیان روستای کانی در محاصره حوضچه های پرورش میگو


نویسنده: نصیر عالی خانی

ژئوپارک جهانی قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه و شاخ آفریقا هم اکنون زیر تیغ سرمایه دارانی است که کمر به حذف ژئوپارک و صدمه به حریم شماره ۱۷۱ میراث طبیعی ملی بسته اند.

 

به گزارش روزنامه صبح ساحل از قشم، حدود ۵ ماه از آغاز عملیات اجرایی احداث سایت پرورش میگو در نزدیکی روستای "کانی" در جزیره قشم می گذرد. روستایی در غرب جزیره و در نزدیکی غار نمکدان.
با صدور و تایید مجوز از سوی شیلات، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و همراهی تنی چند از مسوولان استان، پروژه واگذاری هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی نزدیک به غار نمکدان قشم کلید خورد؛ دقیقا همانجایی که شبکه جهانی ژئوپارک ها، سال ۱۳۹۴ یکی از دلایل حذف ژئوپارک قشم را احداث مسیر دسترسی برای خود غار نمکدان اعلام کرد که با دریافت کارت زرد دوم، از شبکه جهانی ژئوپارک ها اخراج شد.
با تلاش های بسیار و تغییرات مدیریتی و اجرایی و صرف وقت و هزینه بسیار این اثر طبیعی- ملی و ژئوپارکی در سال ۱۳۹۶ و با موافقت یونسکو در زمره ژئوپارک های جهان قرار گرفت.


اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم و مدیریت ژئوپارک قشم به عنوان مسوولین اصلی حفاظت و به عنوان پیشنهاد دهنده و مجری پروژه ژئوپارک قشم، تمامی مسئولیت حفظ و حراست از این عرصه را بر عهده دارند.
وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اختیارات خود در جزایر قشم و هنگام به سازمان منطقه آزاد قشم واگذار کرده و بدیهیست اختیار تام در خصوص مخالفت با واگذاری اراضی در محدوده های میراثی با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم است.
از سویی محدوده مورد مناقشه در محدوده اثر طبیعی و ملی به شماره ۱۷۱ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است. اینکه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان به چه علت با درخواست زمین از سوی شیلات هرمزگات در محدوده اثر طبیعی ملی و همچنین ژئوپارک جهانی جزیره قشم که طبق ماده ۲۷ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به این سازمان واگذار شده موافقت کرده خود جای سوال است که لزوم پیگیری دستگاه های نظارتی، امنیتی و قضایی را در این زمینه می طلبد.
پس از ایرادات قانونی و ورود مدعی العموم به قضیه واگذاری سایت پرورش میگو در نزدیکی آثار تاریخی و ملی و محدوده ژئوپارک قشم، روند کار متوقف شد؛ اما شیوع بیماری کرونا، صدای بولدوزرها را در سکوت خبری قشم دوباره طنین انداز کرد. صدایی که گرد مرگ بر پیکره این آثار طبیعی انداخته است.
سرپرست میراث فرهنگی صنایع  دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در موضوع ژئوپارک و حوضچه های پرورش میگو، نکاتی بسیار روشن وجود دارد؛ اما متاسفانه برخی ها به دلایلی خود را به خواب زده اند.


علیرضا امری کاظمی با اشاره به حریم ۳۰۰ کیلومتر مربعی اثر ۱۷۱ میراث طبیعی و ملی که ثبت ملی شده، گفت: محدوده این حریم در سال ۱۳۹۱ تعریف شده و تمامی ضوابط، حرائم و قوانین اینگونه آثار مشخص است و به تمام دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ رسمی شده است.
 وی در پاسخ به این سوال که چرا سازمان منطقه آزاد قشم، پاسخ نامه نگاری های اداره کل میراث استان هرمزگان در خصوص اعلام حرائم ژئوسایت ها را نمی دهد ادامه داد: حرائم ژئوپارک در اختیار وزارت میراث فرهنگی، دستگاه های نظارتی، قضایی و یونسکو قرار داده شده است و اداره کل میراث استان در جایگاهی نیست که تقاضای مستندات ژئوپارک را داشته باشد چون این مقوله در حدود اختیارات و وظایف این دستگاه نیست و این امر در پاسخ مکاتبات به ایشان اعلام شده است. این اداره کل باید پیگیر حریم نقض شده در حدود اختیارات خود باشد (اثر طبیعی ملی  171) و نه حریم هایی که ارتباطی به حوزه کاری شان ندارد. 
امری کاظمی ادامه داد: پس از محرز شدن نقض حریم اثر 171 اداره کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای خطاب به اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان دستور پیگیری برای توقف آنی در اجرای عملیات ایجاد حوضچه میگو این اثر طبیعی ملی را داده است؛ اما به دلایل نامعلومی برخی مدیران از اجرای قوانین و دستورالعمل ها استنکاف می کنند.
وی تصریح کرد: در جلسه تخصصی کمیته ثبت و حریم میراث  موضوع تخلف در واگذاری مزارع پرورش میگو در حریم و محدوده اثر ملی تایید و صورتجلسه شد که نقض حریم صورت گرفته و پروژه باید متوقف شود.
امری کاظمی اظهار داشت: جای سوال است وقتی یک اداره کل نه اختیاری در منطقه ای دارد و نه از حرائم ملی و طبیعی و ژئوپارکی آن منطقه اطلاعاتی دارد، چرا با درخواست واگذاری زمین برای پرورش میگو موافقت کرده است؟؟؟
وی در ادامه بیان کرد: مدیرکل شیلات، رییس امور اراضی اراضی، نماینده وزارت جهاد کشاورزی و مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان، صورتجلسه تایید  نقض حریم آثار طبیعی و ملی در محدوده ژئوپارک را در جلسه معاونت وزارت میراث تایید و امضا کرده اند.
وی تصریح کرد: تمامی حرائم و محدوده های آن، به دادستانی قشم، نهادهای قضایی، وزارت میراث فرهنگی، سازمان زمین شناسی و سازمان جهانی یونسکو ارسال شده و بر هیچ کسی پوشیده نیست که ثبت هر اثر در مقیاس کوچک هم نیازبه تعیین حریم دارد چه برسد به اینکه در این درجه اهمیت در مقیاس جهانی یک کشور بخواهد ژئوپارکی را به ثبت برساند.
امری کاظمی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان منطقه آزاد قشم، قصد لغو مجوز پرورش میگو در این منطقه و فروش زمین از سوی خودش به سرمایه گذاران را دارد، گفت: پیش از این تقاضاهای مختلفی خصوصا در زمینه پرورش میگو در این منطقه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به اداره کل میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم  و مدیریت ژئوپارک واصل شده بود که همگی به دلیل تداخل با حریم ژئوپارمک و میراث طبیعی ملی مورد مخالفت این مدیریت ها قرار گرفته اند و پاسخ منفی به استعلام داده شد و سازمان نیز در همین راستا هیچ واگذاری در این مناطق انجام نداده و نخواهد داد.
وی اعلام کرد: سازمان منطقه آزاد قشم به رغم اینکه یک سازمان هزینه فایده می باشد، برای تامین مخارج خود، آثار تاریخی و طبیعی را برای تامین مصارف مالی هزینه نکرده و در صورتی هم که زمینی بر خلاف ضوابط میراث طبیعی و تاریخی واگذار شود نیز قراردادهای مربوطه را منقضی خواهد نمود.
وی گفت: در موضوع حوضچه های پرورش میگو در غری جزیره قشم، هر دو حریم ۱۷۱ میراث طبیعی و ملی و حریم ژئوپارک جهانی قشم نقض شده است.
امری کاظمی بیان داشت: سازمان منطفه آزاد قشم اعلام آمادگی کرده که زمین معوض به سرمایه گذاران بدهد تا سرمایه گذار نیز متضرر نشود؛ اما تاکنون استقبالی از این طرح انجام نشده است.
وی هشدار داد: در صورت متوقف نشدن پروژه پرورش میگو در محدوده ژئوپارک قشم، احتمال خروج تنها ژئوپارک کشور از یونسکو جدی است.
امری کاظمی تصریح کرد: در صورتی که این اتفاق بیفتد، خسارت زیادی متوجه وجحه بین المللی کشور، مردم محلی قشم، گردشگری جزیره و آثار طبیعی و زمین شناختی قشم می شود و همه مسئولینی که از اجرای این پروژه حمایت کرده اند باید پاسخگو باشند.
"دریا نورد" که یکی از اهالی روستای کانی است، گفت: متاسفانه روند فعالیت پروژه پرورش میگو دوباره ادامه پیدا کرده و بولدوزرها به جان دشت و بیایان و کوه های قشم افتاده اند.
"دریانورد" در ادامه داد: من به نمایندگی از مخالفان اجرای این پروژه اعلام می کنم که نباید اشتغال را فدای برهم خوردن نظم طبیعی و میراث طبیعی کنیم.
وی ادامه داد: این پروژه را می توان در جای دیگری اجرایی کرد؛ همانگونه که مزارع مختلف پرورش میگو در قشم در حال فعالیت هستند.
وی گفت: ادامه این وضعیت بر خلاف مصالح ملی و میراث طبیعی کشور است و گردشگری طبیعی در قشم را که مورد اقبال بسیاری از توریست ها از جای جای جهان است را مورد هجمه ای قرار خواهد داد که آیندگان بر آن با نگاه تحقیر یاد خواهند کرد.
وی ادامه داد: محل چرای دام های روستاها در حال تخریب است و این موضوع دامپروری روستایی را با مشکل جدی مواجه کرده است.
دریانورد همچنین از تخریب مسیر باران و مسیل ها گفت و اضافه کرد : با این روند و به زودی غرب جزیره به صحرایی بایر تبدیل خواهد شد. وی گفت: خروجی پساب مزارع پرورش میگو به محل قبلی بندرگاه روستای کانی سرازیر می شود که با همت مسوولان و مردم و دهیاری، برای گذراندن اوقات فراغت اهالی ساخته و مهیا شده بود.
وی ادامه داد: با اجرای این پروژه دسترسی مردم غرب جزیره به سواحل قطع می شود و مردم ضررهای مختلفی را متقبل خواهند شد.
جای سوال است که چه دست هایی اجازه می دهند تخریب آثار طبیعی و ملی هم اکنون با حمایت مسوولان استان رقم بخورد؟ موضوعی که بیش از آنکه حمایت از سرمایه گذار معنی بدهد، دست درازی به طبیعت و برچیدن آثار طبیعی ملی و بین المللی کشور است که در صورت از بین رفتن، هیچگاه جای خالی آنها با صرف هزینه های چند برابری پر نخواهد شد. امیدواریم مسوولین استان برای قشم دایه مهربانتر از مادر نشوند و بجای فعالیت در عرصه ای که وظیفه ای در آن ندارند، همت خود را بر انجام وظایف قانونی خود بگذارند تا دست فرصت طلبان از آثار طبیعی و ملی کشور و قشم کوتاه شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها