رییس سازمان حج و زیارت:

با وجود قطع روابط با عربستان، همچنان موضوع شهدای منا را پیگیری می‌کنیمرییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه علل این حادثه منا هنوز در هاله‌ای از ابهام است، گفت: همچنان موضوع شهدای منا را در مذاکرات و تفاهمنامه‌های حج با کشور میزبان پیگیری می‌کنیم.

به گزارش صبح ساحل، به نقل از سازمان حج و زیارت؛ «علی رضا رشیدیان»، رییس سازمان حج و زیارت در کنگره لاله‌های سفید به مناسبت بزرگداشت شهدای منا و مسجدالحرام برگزار گردیده بود با گرامیداشت یاد و خاطره این شهدا و شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: با توجه به قطع روابط با عربستان، سازمان حج و زیارت موضوع شهدای منا را در دستور کار خود قرار داده و این موضوع همواره جزو ثابت مذاکرات محسوب می‌شود. رییس سازمان حج و زیارت ابراز امیدواری کرد: تشکیل کمیته حقیقت یاب با مشارکت همه کشور‌هایی که حجاج شان شهید شده اند مورد انتظار است.

وی با بیان اینکه علل این حادثه هنوز در هاله‌ای از ابهام است، افزود: پاسخ به چرایی این حادثه خواست همه کشور‌های اسلامی و کشور ما می‌باشد و بعد از حادثه در کلیه مذاکرات و تفاهم نامه‌های حج جمهوری اسلامی ایران با طرف عربستانی همواره یک بند ثابت در خصوص چرایی وقوع حادثه و پیگیری‌های حقوقی آن وجود داشته و دارد و ما این مهم را تا حصول نتیجه پیگیر خواهیم شد.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص شهدا و جانبازان مسجدالحرام گفت:پیگیری‌ها منتج به صدور چک‌های دیه و غرامت به خانواده‌های شهدا و جانبازان گردید، اما با توجه تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی و قطع روابط دیپلماتیک با عربستان مشکلاتی در مسیر وصول چک‌ها به وجود آمده و با عنایت به اینکه سفارت سوییس بعنوان حافظ منافع عربستان وکالتنامه‌های مربوط به خانواده معزز شهداو جانبازان را تایید نمود، ولی در عربستان تاییدیه سفارت سوییس در ریاض را مطالبه نموده که در کمال تعجب سفارت سوییس در ریاض نیز آن را منوط به تایید وزارت خارجه سوییس دانستند که تاکنون منجر به نتیجه نشده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور چندی قبل وزیر خارجه سوییس در ایران و پیگیری موضوع از سوی وزیر امور خارجه کشورمان، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر رفع مشکل صورت گیرد. رییس سازمان حج و زیارت در پایان تاکید کرد: خانواده‌های شهدا مکه، منا، فکه، بازی دراز، حاج عمران و ... همه خانواده شهدای انقلاب اسلامی هستند و امیدواریم وظایف خود را در قبال آن‌ها به انجام رسانیم.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها