خروج بیش از یک میلیار دلار سرمایه از کشور با خرید ملک در ترکیهایرانی‌ها در ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ با خرید تعداد ۴۷۱۶ فقره ملک در ترکیه، موجب خروج یک میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار سرمایه از کشور شده‌اند.

به گزارش صبح ساحل و به نوشته‌ی «نود اقتصادی»، بررسی آمارهای مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد ایرانی‌ها در ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ با خرید تعداد ۴۷۱۶ فقره ملک در ترکیه، رتبه اول را در بین خارجی‌ها دارند. این میزان خرید ملک توسط شهروندان ایرانی در مقایسه با ۹ ماهه سال ۲۰۱۹ رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس این آمارها، در سپتامبر سال جاری ایرانی‌ها به‌رغم شیوع کرونا ۹۰۸ فقره ملک در ترکیه خریده‌اند که این تعداد نسبت به خرید ۴۸۹ فقره ملک در سپتامبر سال گذشته رشد ۸۶ درصدی داشته است.

قابل ذکر است با توجه به اینکه خرید ملک به قیمت بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار یکی از شرایط اعطای تابعیت ترکیه‌ است، خرید ۴۷۱۶ فقره ملک در ترکیه در برآورد خوشبینانه موجب خروج یک میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار سرمایه از کشور شده که این میزان با در نظر گرفتن میانگین نرخ دلار در ایران طی ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ که حدود ۱۹ هزار تومان بوده، معادل خروج ۲۲ هزار و ۴۰۱ میلیارد تومان سرمایه از ایران است.

برخی کارشناسان معتقدند که عملکرد نادرست در مدیریت نقدینگی جامعه موجب شده است که سرمایه های سرگردان یک روز به بازار دلار هجوم آورده و روز دیگر با فروکش کردن قیمت ارز، از بازار ملک و املاک کشورهای دیگری مانند ترکیه سردرآورد.

بر اساس گزارش‌ میدل‌ایست‌آی، به دنبال افت ۷۰ درصدی ریال، ایرانی‌های بسیاری برای برای سرمایه‌گذاری و دریافت اخذ تابعیت ترکیه اقدام کرده‌اند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد مهاجرت ایرانی‌ها به ترکیه در این مدت ۱۵۰ درصد افزایش یافته است.

اگرچه به دنبال شروع اختلافات میان آنکارا و واشینگتن، ترکیه خود دچار بحران ارزی شد و لیر ۳۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار ایالات متحده از دست داد، اما دولت در این کشور با اتخاذ سیاست‌هایی چون تسهیل اخذ شهروندی و جذب سرمایه‌ خارجی تا حدی با این بحران مقابله کرد.

بر اساس قوانین ترکیه، خارجی‌ها می‌توانند از سه طریق سرمایه‌گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، خریداری ملکی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار یا ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه برای اقامت در این کشور اقدام کنند.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها