طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک ۶۰ درصدی پیشرفت داشته استمدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پیشرفت ۶۰ درصدی طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک خبر داد.
 
به گزارش میزان،  بنا به اعلام شرکت مهندسی و توسعه نفت، تورج دهقانی در بازدید سه روزه از نزدیک در جریان پیشرفت کار همه گستره‌ها و بخش‌های مختلف طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک قرار گرفت و گفت: این طرح پیشرفت ۶۰ درصدی دارد بنابراین تمرکز ما بیشتر روی بخش‌هایی است که عملیات اجرایی در آن‌ها با دشواری‌های بسیاری روبه‌روست و نیازمند توجه بیشتری است.

وی افزود: هم‌اکنون حدود ۶۵۰ کیلومتر لوله به کارگاه ارسال شده و لازم است شرکت‌های لوله‌سازی در زمینه ساخت و ارسال به‌موقع لوله‌ها تلاش مضاعفی داشته باشند تا بتوانند کل لوله مورد نیاز طرح را تا سه ماه آینده بسازند و به کارگاه ارسال کنند. در تلمبه‌خانه‌های شماره ۲ و ۴ که از بخش‌های مهم در فاز نخست طرح است و از این حیث دارای اولویت هستند، به تأمین اقلام مورد نیاز و کسری‌ها توجه بیشتری شده است. تحویل پمپ‌های اصلی و مورد نیاز برای راه‌اندازی این مرحله نیز اوایل آذرماه از سوی سازندگان داخلی برنامه‌ریزی شده، همچنین در بخش مخازن ذخیره‌سازی پایانه جاسک، بخش‌هایی از ورق‌ها ساخته شده و از حدود یک ماه پیش نیز عملیات جوشکاری مخازن آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: با پیش‌بینی شرایط آب و هوایی و نزدیک شدن به فصل بارندگی، همه ارکان طرح تمام تلاش و همت خود را به کارگرفته‌اند تا کار را با سرعتی جلو ببرند که طبق برنامه زمانبندی تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.
به گزارش صبح ساحل، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک یک طرح استراتژیک و ملی است که با انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی در روز با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز از کوره به پایانه جاسک و ذخیره‌سازی نفت خام و صادرات آن ازطریق پایانه جدید جاسک به دستور رئیس جمهور کلید خورد.
گفتنی است که برای طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک که توسط پیمانکاران داخلی انجام می شود ۳۰۰میلیون دلار هزینه شده و برای تکمیل این طرح به حدود ۸۰۰میلیون دلار اعتبار نیاز است.

همچنین نخستین محصولی که از بندر جاسک صادرخواهد شد میعانات گازی پارس جنوبی است که اواخر سال آینده انجام خواهد شد و تا قبل از پایان دولت، رساندن نفت و میعانات به جاسک آغاز می‌شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها