استان بوشهر در رتبه دوم بیشترین تورم روستاییبررسی تورم در ۳۱ استان نشان می‌دهد مناطق روستایی در بوشهر جزو پیشتازان تورم در مناطق روستایی کشور هستند.

به گزارش صبح ساحل،  براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به آذر در استان ایلام معادل ۴۸ درصد در آذر بوده که بالاترین عدد در بین استان‌های کشور است. تعقیب‌کنندگان نزدیک این استان، لرستان و خراسان جنوبی هستند. از آن سو، کمترین ارتفاع تورم در فارس و قم ثبت شده است.

نکته قابل توجه در این گزارش، پس از سیستان، مناطق روستایی بوشهر با ثبت نرخ تورم ماهانه 6.8 درصدی بیشترین فشار را از جانب رشد قیمت‌ها تحمل کرده‌اند.

اهالی روستاهای آذربایجان غربی، کرمان، هرمزگان و گلستان نیز رشد بالای ۵ درصد در شاخص‌ قیمت‌ها را در آذر ماه تجربه‌ کرده‌اند.

اما در این مناطق، چه عاملی موجب جهش تورم شده است، کالاهای خوراکی یا غیرخوراکی و خدمات؟ داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که هر دو گروه در جهش نرخ تورم در این استان‌ها موثر بوده، هر چند اثر خوراکی‌ها کمی بیشتر است.

تورم خوراکی‌ها معادل ۸ درصد و تورم غیرخوراکی‌ها و خدمات معادل  ۷ درصد گزارش شده است. در استان بوشهر نیز هم تورم خوراکی‌ها و هم تورم غیرخوراکی‌ها قابل‌توجه بوده است.

در تصویر پایین که استان ها براساس بیشترین و کمترین تورم مشخص شده، بوشهر در میان استان هایی با وضعیت نامناسب قرار دارد. (رنگ بنفش)

   

  

   استان بوشهر در رتبه دوم بیشترین تورم روستایی

  

منبع: خلیج فارس

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها