عراق، مجوز یک ماهه برای واردات گوجه‌های ایرانی صادر کردسازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان اعلام کرده که عراق مجوزی جدید در جریان تجارت با ایران صادر کرده است.

به گزارش صبح ساحل، در سال‌های اخیر و بعد از فروکش کردن نسبی جنگ‌های داخلی و حضور گروه‌های تروریستی در عراق، دولت بغداد تلاش کرده با ایجاد مقدماتی ابتدایی، راه را برای تولید دوباره برخی محصولات که در این کشور سابقه فعالیت داشتند باز کند.

در این مسیر در سال‌های گذشته به تناوب شرایط، دولت عراق واردات برخی محصولات که نمونه داخلی داشتند را به خاک این کشور ممنوع کرده که در این بین برخی محصولات ایرانی نیز به چشم می‌خورند. صادرات محصولات کشاورزی به عراق یکی از اصلی ترین گزینه‌های تاجران ایرانی در بازار این کشور همسایه بوده اما به نظر می‌رسد با بهبود شرایط کشت، نیاز عراق به این محصولات ایرانی کمتر شده است.

با این وجود، با تغییر برخی شرایط همچنان امکان صادرات به عراق وجود دارد و در جدیدترین تصمیم عراق اعلام کرده برای تامین نیاز ماه مبارک رمضان، مجوز واردات گوجه فرنگی ایرانی را صادر کرده است.

بر اساس نامه‌ای که سازمان صمت هرمزگان به سازمان توسعه تجارت زده، دولت عراق اعلام کرده که در ماه رمضان ۵۰ هزار تن گوجه فرنگی ایرانی را وارد خواهد کرد و این مجوز در پایان ماه رمضان به پایان خواهد رسید.

پس از صدور این نامه، فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر بازرگانی عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق و سایر تجار رسمان اعلام کرده که محدودیت داخلی در این زمینه وجود نخواهد داشت و صادرکنندگان ایرانی می‌توانند بر اساس برنامه یک ماهه اعلام شده از سوی عراق، محصولات خود را در بازار این کشور عرضه کنند.

بر اساس ابلاغیه اخیر وزارت صمت به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان و رئیس محترم اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی بندرعباس مجوز واردات ۵۰ هزار تن گوجه فرنگی صادر شد. در این ابلاغیه آمده است: بپیوست نامه شماره ۱۴۰۰/۲۴۰/۱۰۷۶ مورخ ۱۴۰۰/۱/۲۱ سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص صدور مجوز واردات گوجه فرنگی به مقدار ۵۰ هزار تن برای مدت محدود (فقط در ماه مبارک رمضان) توسط دولت عراق جهت استحضار و اطلاع رسانی به واحدهای ذیربط ارسال می‌گردد.

صادرات گوجه


منبع: عصر ایران/ موج
برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها