مدیرکل شیلات هرمزگان:

بیش از 12هزار فروند شناورهای غیر مجاز در استان/ با پیگیری‌های شیلات، ۱۴ تعاونی مجوز پرورش ماهی در قفس گرفته‌اندمدیرکل شیلات هرمزگان با مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های صیادی ایران در راستای افزایش بیش از پیش همکاری ها و تعامل و همچنین ارتقای جایگاه تعاونی های صیادی  در مدیریت مشارکتی فعالیت های شیلاتی و ارتقای خدمات دهی و رفاه جامعه صیادی دیدار کرد.

 

به گزارش صبح ساحل، «عبدالرسول دریایی»، مدیرکل شیلات هرمزگان به لزوم سوق دادن صیادان به سوی صنعت آبزی پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس تاکید کرد و گفت: ورود صیادان به حوزه آبزی پروری علاوه بر کمک به حفظ و بازسازی ذخایر، موجب رونق اقتصادی و ارتقای اشتغال خواهد شد. وی با اشاره به موفقیت‌های خوب جامعه صیادی پس از ورود به حوزه پرورش میگو افزود: در همین راستا در حال حاضر با پیگیری‌های شیلات استان به ۱۴ تعاونی مجوز پرورش ماهی در قفس اعطا شده است.

مدیرکل شیلات هرمزگان  با اشاره به وجود بالغ بر 70 تعاونی صیادی در استان هرمزگان بر  لزوم استفاده از ظرفیت تعاونی ها و همکاری آن‌ها در مقوله پیشگیری و برخورد باصید غیر مجاز تاکید کرد و گفت: متاسفانه  بیش از ۲۰ هزار شناور غیر مجاز در استان‌های جنوبی در حال فعالیت هستند که طی سرشماری انجام شده توسط شیلات هرمزگان میزان 12هزار و 700 فروند از این شناور های غیر مجاز در این استان فعالیت می‌کنند.

 

وی ظرفیت قابل برداشت برآورد شده صید استان را توسط پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان  196 هزار تن خواند و گفت: متاسفانه در حال حاضر ۳۱۵ هزار تن در حال برداشت و صید است که ۱۱۹ هزار تن مازاد برداشت توسط شناورهای غیر مجاز باعث شده صیدگاه ها تحت فشار شدید قرار بگیرند و  باید با مدیریت و برنامه‌ریزی و ورود مسئولین ملی و استانی به این موضوع با ارائه راهکار مناسب و پایدار این مشکلات مرتفع گردد.در غیر اینصورت تا چند سال آینده با افت شدید ذخائر آبزیان مواجه خواهیم بود.

 

وی اضافه کرد: همچنین در استان هرمزگان مدیریت بهره برداری از  پانزده بندر صیادی با پیگیری و همت شیلات هرمزگان، پس از تکمیل و تجهیز جهت حمایت از جامعه صیادی به تعاونی های صیادی هرمزگان واگذار گردیده است. وی از اتحادیه تعاونی های صیادان خواست تا پیگیری پرداخت ۵۰ درصد سهم بیمه شناورهای صیادی مانند بیمه محصولات کشاورزی از صندوق بیمه کشاورزی یا توسط دولت، پیگیری در جهت اخذ وام کم بهره برای صیادان،گسترش ارتباط و تعامل جامعه صیادی با سازمان ها و دستگاه های ذی‌ربط ، پیگیری ارتقای خدمات دهی به صیادان و ... را با اعلام حمایت قاطعه شیلات هرمزگان و بی شک شیلات کشور با جدیت پیگیر باشد.

 

در ادامه «یعقوب دوجی»، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های صیادی ایران ضمن تقدیر و تشکر از ارتقای فعالیت ها و پیگیری های مستمر در  اداره کل شیلات هرمزگان  در زمینه حمایت از صنعت صید و صیادی عنوان کرد: شیلات استان هرمزگان دارای رتبه و جایگاه خیلی خوبی در کشور است و خوشبختانه  شیلات هرمزگان همیشه پیش رو در ارتقاء سطح صید و صیادی و فعالیت های شیلاتی بوده و کارهای سازنده زیادی را در این زمینه انجام داده است. وی گفت: با پیگیری‌های شیلات خوشبختانه مشکل بیمه صیادان مرتفع گردید که در این بین پیگیری‌هایی که شیلات هرمزگان انجام داده است از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها