مبلغ وام فرزندآوری و ازداوج اعلام شد/ تسهیلات چقدر افزایش می‌یابد؟رئیس کمیسیون قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس توضیحاتی درباره میزان افزایش وام ازدواج و فرزندآوری برای سال آینده داد.

 

به گزارش صبح ساحل، در لایحه بودجه 1402 هم مانند سال قبل، جای خالی وام ازدواج و فرزندآوری به چشم می‌خورد. اما حالا  امیرحسین بانکی‌پور با اشاره به اینکه دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اعتباری کلی برای وام ازدواج و وام فرزندآوری در نظر گرفته است، گفت: مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده میزان وام ازدواج و وام فرزندآوری را متناسب با نرخ تورم مشخص می‌کند.

رئیس کمیسیون قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس تاکید کرد: طبق قانون جوانی جمعیت باید تورم سالانه در تعیین وام ازدواج و وام فرزندآوری مورد توجه قرار گیرد. اگر تورم فعلی را ۴۲ درصد در نظر گیریم، باید به وام ازدواج نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان اضافه شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۱ برای زوج‌های زیر ۲۳ و ۲۵ سال نفری ۱۵۰ میلیون تومان بود که در مجموع می‌توانستند وام ۳۰۰ میلیونی دریافت کنند. به احتمال زیاد وام ازدواج در سال آینده برای زوج‌های زیر ۲۳ و ۲۵ سال نفری ۲۰۰ میلیون تومان می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین سال گذشته وام ازدواج برای دیگر افراد ۱۲۰ میلیون تومان بود که زوجین می‌توانستند در مجموع ۲۴۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت کنند. احتمالاً وام ازدواج این افراد برای سال آینده نفری ۱۷۰ میلیون تومان خواهد شد.

بانکی‌پور با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ وام فرزندآوری از ۲۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان بود، اظهار کرد: وام فرزندآوری هم احتمالاً برای سال آینده از ۳۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون تومان شود. البته باید پیشنهادات نمایندگان در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس بررسی شود و سپس درباره این موضوع تصمیم‌گیری می‌کنیم.

 

بر اساس این گزارش، در حالی لایحه بودجه 1402 به دست مجلسی‌ها رسید که دیرهنگام و پرحاشیه بود. لایحه بودجه هر ساله پانزدهم آذرماه روانه مجلس می‌شود اما امسال 21 دی ماه تقدیم شد، هرچند قبلا هم این تاخیر اتفاق افتاده بود.

افزون بر این، این لایحه پر از حواشی بود. یکی از این حواشی ارائه لایحه بدون جداول و در قالب نامه در پنجم دی ماه بود. حاشیه دیگر هم به آماده نشدن برنامه هفتم توسعه و احتمال تمدید برنامه ششم مربوط می‌شود. هرچند رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس وعده داد که برنامه هفتم به زودی به مجلس ارائه خواهد شد. در حال حاضر هم لایحه بودجه 1402 در کمیسیون تلفیقی بررسی می‌شود که از 45 عضو آن تنها چهار نفر اقتصاد خوانده‌اند؛ موضوعی که با واکنش بسیاری مواجه شد.

در حالی که کلیات لایحه بودجه به تصویب نمایندگان در صحن علنی مجلس رسیده، باید دید آیا با افزایش مبلغ وام ازدواج و فرزندآوری هم موافقت می‌شود یا خیر.

 

منابع: مهر، تجارت نیوز

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها