ساماندهی توزیع واکسن گارداسیل در هرمزگان/ حواله واکسن را با مراجعه حضوری به معاونت غذا و دارو دریافت کنیدمعاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از ساماندهی توزیع واکسن گارداسیل در این استان خبر داد.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته فارس، حامد فلاح معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: از ابتدای شهریور ماه جاری، جهت جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده در عرضه و پخش واکسن گارداسیل (GARDASIL) در استان هرمزگان و مبارزه با گران‌فروشی و انحصار در توزیع و پخش این محصول و برقراری عدالت، نوع چهارظرفیتی این واکسن از طریق حواله‌ معاونت غذا و داروی هرمزگان و فقط با ارائه نسخه از طرف متخصص بیماریهای عفونی و متخصص زنان، با نرخ ثابت یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در داروخانه‌های مشخص شده به فروش می‌رسد و در هربار مراجعه فقط یک دوز واکسن به هر مصرف‌کننده عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: متقاضیان در شهر بندرعباس با مراجعه حضوری به واحد امور دارویی معاونت غذا و دارو و ارائه نسخه، پس از دریافت حواله، به داروخانه‌های مشخص شده جهت خرید و دریافت واکسن ارجاع داده می‌شوند و در سایر شهرستان‌های استان نیز از طریق مراجعه به مرکز بهداشت شهرستان و مکاتبه با معاونت غذا و دارو، روند دریافت واکسن در همان شهرستان انجام خواهد شد

عرضه و تزریق غیرقانونی واکسن در کلینیک‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها و سایر مکان‌های نامرتبط، با قیمت‌های نامتعارف بین ۵ میلیون تا ۱۲ میلیون تومان (برای واکسن چهارظرفیتی) از یک سو و توزیع و عرضه‌ ناهمگون و نامشخص آن در داروخانه‌ها از سوی دیگر، منجر به سرگردانی، بلاتکلیفی، نارضایتی و زیان مالی متقاضیان در دستیابی به این محصول شده بود که انتظار می‌رود به موازات ارائه این برنامه توزیع و عرضه مشخص و شفاف از طرف معاونت غذا و دارو، با مداخله به موقع نهادهای ذیربط من جمله معاونت محترم درمان، سازمان محترم نظام پزشکی، اداره محترم تعزیرات حکومتی و... جلوی عرضه غیرقانونی و کاملا نامطمئن واکسن به شکل موجود در کلینیک‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها و... گرفته شود (با توجه به اینکه نگهداری مناسب محصول، نیازمند رعایت دقیق و مطمئن زنجیره سرما می‌باشد و عدم رعایت این زنجیره، منجر به بی‌اثر شدن و خرابی واکسن خواهد گردید).

فلاح همچنین عنوان کرد: نوع ایرانی (دوظرفیتی) واکسن با نام تجاری پاپیلوگارد (Papilloguard) با قیمت حدود ۹۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود و در زمینه توزیع آن کمبود چندانی دیده نمی‌شود.

 

واکسن گارداسیل اولین واکسن مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به حساب می‌آید که به منظور پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم نیز اثربخشی دارد. تزریق این واکسن برای افراد با آلرژی به مخمر، زنان باردار، کودکان زیر ۹ سال و افراد با ضعف سیستم ایمنی ممنوع است. بهترین زمان تزریق واکسن برای زنان در سن ۹ تا ۲۶ سالگی و برای مردان ۹ تا ۲۱ سالگی بیان شده است.

واکسن در سه دوز نیم میلی‌لیتری در طی ۶ ماه بصورت عضلانی تزریق می‌شود. تزریق دوز دوم ۲ ماه پس از تزریق اول و دوز سوم ۴ ماه پس از تزریق دوم (۶ ماه پس از تزریق اول) صورت می‌گیرد. در حال حاضر گارداسیل در سه نوع ۲ظرفیتی، ۴ظرفیتی و ۹ظرفیتی در دسترس قرار دارد.

گارداسیل چهارظرفیتی (GARDASIL 4) تیپهای ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV را پوشش می‌دهد.

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV، از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد در زمان آمیزش جنسی انتقال می‌یابد. تاکنون بیش از ۱۰۰ گونه مختلف برای HPV معرفی شده است. معمولا آلودگی‌ در مردان و زنان، علائمی از قبیل سوزش، درد و یا خارش ایجاد نمی‌کند و به همین دلیلی اکثر افراد نسبت به آلودگی خود بی‌اطلاع هستند. با این حال برخی از گونه‌ها (شایعترین: ۶ و ۱۱) می‌توانند منجر به ایجاد زگیل تناسلی شوند. گونه‌های پرخطر این ویروس (۱۶ و ۱۸) عامل ایجادکننده سرطان دهانه رحم، مقعد و سرطان‌های سر و گردن (خصوصا دهان و حلق) می‌باشند.

سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع در زنان به حساب می‌آید و ویروس پاپیلومای انسانی عامل اصلی این سرطان است.حدود ۷۰ درصد از موارد سرطان دهانه رحم در اثر گونه‌های ۱۶ و ۱۸ ایجاد می‌شوند.

واکسن پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب حاوی ذرات شبه ویروسی است که به منظور پیشگیری از سرطان‌های ناشی از ابتلا به گونه‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV کاربرد دارد.

 در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، درمان انتخابی کرایوتراپی یا فریز زگیل و سپس تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از عود مجدد است. به منظور پیشگیری از این وضعیت، واکسن‌های HPV تولید شده‌اند که جهت اثرگذاری بیشتر، باید پیش از اولین رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرند. طبق تخقیقات، به منظور اثرگذاری بهتر و ایجاد پاسخ ایمنی قویتر، بهتر است تزریق در سنین بین ۹ تا ۱۳ سالگی (بهترین حالت) انجام شود.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها