وعده استاندار هرمزگان در بازدید از پروژه‌های شهری:

بهره‌برداری از پارک آبی تا سه ماه آینده/ بندرعباس تا 6ماه آینده از معضل فاضلاب خلاص می‌شوداستاندار هرمزگان به منظور بررسی آخرین وضعیت پروژههای شهری بندرعباس، از این پروژه‌ها بازدید کرد. استاندار هرمزگان در بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس گفت:کیفیت پساب ورودی از 356 به 170 رسیده که پیشرفت بسیار خوبی داشته‌است.

به گزارش صبح ساحل، «فریدون همتی»، استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه پارک آبی ظرفیت پذیرش روزانه سه هزار نفر را داراست، افزود:  پارک آبی با ۲۶ هزار مترمربع مساحت و ۱۸ هزار مترمربع زیربنای ساختمانی و سرمایهگذاری کل پروژه ۱۱۰ میلیارد تومان است. تاکنون در این پروژه بیش از 80 میلیارد تومان به‌عنوان سهم آورده سرمایهگذار و منابعی که از محل تسهیلات بانکی تزریق به پروژه تخصیص پیداکرده هزینه شده است. وی افزود: این پارک آبی و مجموعه تفریحی شامل رودخانه آرام، رودخانه خروشان، دریاچه کودکان، سرسره با ارتفاع بین ۱۴ تا ۲۱ متر، کافی‌شاپ روباز و مسقف، غار نمک و پارکینگ به وسعت هشت هزار مترمربع در شرق بندرعباس در حال احداث است. بر اساس گزارشی که سرمایهگذار ارائه کرد، ظرف سه ماه دیگر و با نظارتهای منظم حوزه معاونت عمرانی استانداری و اداره کل گردشگری، آماده بهرهبرداری خواهد شد.

طی این بازدید مشکل رمپ ورودی و خروجی و تأمین سوخت این مجموعه گردشگری نیز مطرح و مقرر شد پیگیری لازم از سوی معاونت عمرانی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام بگیرد.

استاندار هرمزگان در جریان بازدید از  پل و دوربرگردان نامجو، بیان کرد: این پروژه حدود دو سال است که شروع‌شده اما به دلیل محدودیتی که در منابع مالی داشتیم کار قدری کند پیش میرود که معاونت عمرانی مقرر شد نسبت به شناسایی و پیگیری لازم برای تأمین منابع مالی پروژه اقدام کند.

 

            

  

بهبود کیفیت پساب ورودی

در ادامه استاندار از تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس بازدید کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به گذشت زمان کوتاهی که واگذاری پروژه به شرکت زیرساخت میگذرد، اقدامات خوبی را دنبال کردند و کیفیت پساب ورودی به دریا از  356 به حدود 170 رسیده که هدفگذاری ما این است که این شاخص به عدد ۱۰۰ برسد. وی افزود: این معضل که مسئله بزرگ شهر بندرعباس بود به مدت دو یا سه سال در مدلها و فرایندهای مختلفی بررسی شد؛ پروژهای که آب و فاضلاب سال ۹۴ به سرمایهگذار قبلی واگذار کرده بود و قرار بود تا سال 96 تحویل دهد و متأسفانه علی‌رغم ناکارآمدی پیمانکار دو سال دیگر به وی مهلت داده‌شده اما آبفا درنهایت نتوانست این کار را انجام دهد و به این نتیجه رسیدم که سرمایه‌گذار باید کنار گذاشته شود و با همکاری و هماهنگی خوبی که دستگاه قضایی و محیط‌زیست با استانداری انجام دادند، توانستیم بدون دعوای حقوقی سرمایهگذار قبلی را از مجموعه خارج و شرکت زیرساخت را جایگزین آن کنیم و کل کار را به شرکت زیرساخت واگذار کردیم، شرکتی که در داخل استان فعالیت می‌کند و مدیریت استان روی آن اشراف دارد و مربوط به خود صنایع ما است، این مسیرها که بیانش به این سادگی است، روزها و هفته‌ها و ماهها و سال‌ها توسط کارشناسان، معاونت عمرانی استانداری و دستگاههای اجرایی بررسی و  تصمیم‌گیری شده و خوشبختانه انتهای آن به یک تصمیم استراتژیک و پایدار تبدیل شد. استاندار هرمزگان گفت: خیلی‌ها میگفتند که این شرکتی که تازه تأسیس‌شده و عملکرد مالی ندارد، نمی‌تواند این پروژه بزرگ را شروع کند اما شرکت فولاد هرمزگان جنوب، گروه سرمایه‌گذاری ارزش (ماد کوش)، ایمیدرو، صبا فولاد خلیج‌فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه نفت بندرعباس، منطقه ویژه خلیج‌فارس، شرکت ملی فولاد ایران و ستاره سیمین هرمز به‌عنوان سهامداران شرکت زیرساخت که جا دارد از آن‌ها قدردانی کنم، با افزایش سرمایه در شرکت موافقت و هر یک از این شرکت‌ها ۵۹ میلیارد تومان افزایش سرمایه داده و بخشی به‌حساب شرکت زیرساخت واریز کردند که انشالله سقف این موجودی به حدود ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید و به‌تازگی با دو مجموعه جدید دیگر هم مذاکره کردیم که به جمع سهامداران این شرکت ملحق شوند.       

 

                  

             

          

حداکثر تا شش ماه آینده شهر بندرعباس از این فاضلاب، خلاصی پیدا خواهد کرد

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه در آینده نزدیک با آغاز به کار رسمی این پروژه بزرگ دو هزار میلیارد تومانی، آنچه مهم‌تر از تأمین منابع مالی پروژه، گام برداشتن برای حل مشکلی است که سالیان سال گریبان گیر مردم نجیب شهر بندرعباس است، اضافه کرد: پروژهای که علاوه بر کنترل و پایش روزانه توسط معاونت عمرانی استانداری، یک کمیته راهبری به ریاست معاونت عمرانی استانداری با عضویت دادستان محترم بندرعباس، مدیریت آب و فاضلاب، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت زیرساخت ایجاد کردیم که هر هفته باید جلسه داشته باشند و کارهای انجام‌شده را کنترل کنند . همتی افزود: نگرانی برای فاضلاب بندرعباس ندارم و میدانم انشالله حداکثر ظرف حداکثر شش ماه آینده شهر بندرعباس از این فاضلاب خلاصی پیدا خواهد کرد و بعضیها میگفتند فلانی گفته است طی سه ماه مشکل فاضلاب حل میشود؛ اما این افراد از سختی کار و هماهنگی یک کار بزرگ و پیچیده خبر ندارد، پروژهای که هیچ منبع مالی دولتی ندارد، روزهای و هفتههای متعدد زمان گذاشتیم که بتوانیم با شرکتها مذاکره کنیم و آن‌ها را تشویق کردیم که پای‌کار بیایند؛ بنابراین بعضیها کنار گود نشستند و خیلی راحت اظهارنظر میکنند، این اظهارنظرها عمدتاً به دلیل عدم آگاهی از پروسه شکل‌گیری چنین کار بزرگی است و به‌هیچ‌وجه مانع کار ما نخواهد شد و از وظیفهای که داریم کوتاه نخواهیم آمد اما ذهن مردم را نباید با اطلاعات غلط درگیر کرد؛ چرا هیچ‌کس نیامد بگوید که این کار بزرگ که مطالبه بزرگ مردم بود و چند دهه معطل‌مانده بود  چطور انجام شد؟ اگر استانداری ورود نمی‌کرد حالا حالاها این مشکل حل نمیشد؛ این پروژه بر زمین‌مانده را این‌گونه از یک کانال پایدار و دقیق و کارشناسی شده و کاملاً علمی پیگیری کردیم و منابع آن تأمین‌شده و شرکت تخصصی برای آن‌ها ایجاد شد.

 

 وی با اشاره به اینکه فسخ قرارداد با سرمایهگذار قبلی پروژه به‌تنهایی میتوانست حداقل دو سال ما را درگیر پرونده قضایی این پروژه کند و پروژه کامل بخوابد، بیان کرد: هماهنگ کردن همه اینها، کنار هم قرار دادن همه اینها وقت میبرد که این آقایانی که از بیرون اظهارنظر میکنند و نقد میکنند یک روز اگر این کارها را میدیدند درواقع نقدهای غیرمنصفانه و غلط نمیکردند و ایرادی به آن‌ها وارد نیست چون فاقد اطلاعات هستند؛ اگر کسی راجع به موضوعی خواست قلم بزند و برای مردم و رسانه‌ها توضیح بدهد خوب است از دستگاه متولی، از معاونت‌های استانداری که هر معاونت برحسب وظیفه تعدادی از دستگاههای اجرایی زیرمجموعه آن است، سؤال کند که بتواند درست اطلاع‌رسانی کند.

         

       

             

تکمیل شبکه جمع‌آوری فاضلاب داخل شهر بهویژه در بافت فرسوده

همتی در پایان اظهار کرد: آب و فاضلاب نه خود توانایی اجرا داشت و نه سرمایه‌گذاری که انتخاب کرده بود و اگر به همان منوال پیش می‌رفتیم حداقل چهار یا پنج سال دیگر درگیر همان مسئله بود و وزارت نیرو هم‌چنین منابع مالی و امکانات برای اجرای این پروژه نداشت؛ بنابراین میتوانستیم این پروژه را انجام ندهیم و مردم همچنان در عذاب باشند اما این کار به لطف خدا در مسیر درستی قرارگرفته است.  گام بعدی که به‌موازات این کار انجام میشود باید شبکه جمع‌آوری فاضلاب داخل شهر بهویژه در بافت فرسوده تکمیل شود.

       

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها