پس از سه سال و نیم تحریم اقتصادی؛

نخستین محموله نفت قطر به امارات صادر شدقطر برای اولین بار از زمان برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی و متحدانش در ژانویه پس از سه سال و نیم بایکوت اقتصادی و روابط تیره میان آنها، نخستین محموله نفت خود را به یک کشور همسایه در خلیج فارس صادر کرد.

به نوشته ایسنا، آمار رهگیری نفتکشها توسط بلومبرگ نشان داد قطر که تولیدکننده نفت کوچکی در مقایسه با عربستان سعودی است، حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت در اوایل مارس به امارات متحده عربی صادر کرد.

نخستین محموله نفت صادراتی قطر به یک همسایه، نشان دهنده آغاز احیای روابط تجاری پس از احیای روابط دیپلماتیک میان دوحه و کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در اوایل ژانویه است.

عربستان سعودی و پنج کشور عربی دیگر با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و بی ثباتی منطقه، در ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کردند. وزارت امور خارجه عربستان سعودی در آن زمان در بیانیه ای اظهار کرده بود که در نتیجه تخطیهای جدی مقامات دوحه، تصمیم گرفته است روابطش با قطر را قطع کند. سعودیها و متحدان نزدیکشان نگران بودند که قطر بیش از حد به ایران که رقیب منطقه ای عربستان سعودی است، نزدیک شده است. بایکوت قطر به بسته شدن فضای هوایی برای شرکت هواپیمایی قطر ایرویز، تعلیق تجارت و بسته شدن مرزها منجر شد.

پس از تلاشهای دیپلماتیک کویت و آمریکا، کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین روابطشان با قطر را احیا کردند و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، اعلام کرد توافق برای بازگشت به روابط عادی همبستگی و ثبات منطقه ای، عربی و اسلامی ما را تحکیم کرد.

در زمان محاصره اقتصادی به سرکردگی عربستان سعودی، قطر در ژانویه سال ۲۰۲۰ از عضویت اوپک خارج شد. صادرات این کشور حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت و میعانات است که در مقایسه با صادرات عربستان سعودی بسیار ناچیز است اما قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت قطر پترولیوم ماه گذشته تصمیم سرمایه گذاری نهایی برای سخت بزرگترین پروژه LNG جهان را گرفت. این کشور قصد دارد تولید سالانه خود را تا پایان سال ۲۰۲۵ به میزان ۴۰ درصد افزایش دهد و دستکم تا دو دهه آینده، بزرگترین تولیدکننده LNG جهان باشد.

برای این مطلب تا کنون نظری ثبت نشده‌ است.
0 / 200
  • نظر شما پس از بررسی و تایید منتشر خواهد شد.
  • لطفا از بکاربردن الفاظ رکیک، توهین و تهمت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنید.

آخرین خبرها